Na co nezapomenout při zabezpečení sklepa
I sklep by měl mít systém
Mnoho sklepů připomíná spíš nepřehledné skladiště plné polorozpadlých krabic a povalujícího se nářadí. V takovém chaosu ovšem jen stěží poznáme, že se něco cenného ztratilo, nebo na ztrátu přijdeme až s odstupem týdnů. Vypátrat pachatele je pak už víceméně nemožné. Proto bychom i věci ve sklepě měli mít uložené přehledně. Využít lze různé organizéry, krabice nebo boxy. Cennější věci je vhodné uzamknout pomocí bezpečnostních systémů jako X Safety box, či speciálními mechanismy přímo pro sklepy, jako jsou zámky Konti, které se napevno připevní ke zdi, stropu, dveřní zárubni nebo podlaze a pro zloděje jsou těžko překonatelnou překážkou. Mít v ukládání věcí systém se vyplatí, i když budeme postupně vybalovat potřebnou jarní výbavu.
Pozor na společné prostory
Sklepní prostory v bytových domech bývají pro zloděje zlatý důl. V domě se často pohybuje víc osob, takže mohou nepozorovaně proklouznout dovnitř. Sklepní kóje navíc neoplývají dobrým zabezpečením, mříž bývá chatrná a zámky nevyhovující. Pokud nemáme možnost skladovat cennější věci jinde, měli bychom zabezpečení kóje zlepšit. Stačí relativně málo – na mříž či dveře umístit bezpečnostní petlici a doplnit ji visacím zámkem, který odolá pokusům o vyražení nebo přeřezání. Takováto investice nás rozhodně finančně nezruinuje, a zloděje může od krádeže odradit. „Čím déle se zloděj musí potýkat se zámkem, tím větší je šance, že si krádež rozmyslí. Odborníci mluví o pravidlu pěti minut – když se během nich zloděj nedostane dovnitř, pravděpodobně pokusu zanechá,“ doplňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.
Zabezpečte přístupové cesty
V rodinném domě máme oproti bytu tu výhodu, že zabezpečení leží čistě na nás. Spolu s tím je však v domě také více přístupových cest, kterými se může zloděj dostat dovnitř, a sklep je jednou z nejoblíbenějších. „Většina lidí si již uvědomuje důležitost kvalitní bezpečnostní vložky, ale poté s ní vybaví pouze hlavní vchodové dveře. Zloději přitom primárně zkouší vedlejší přístupové cesty – boční a zadní vchody – a vytipovávají si také sklepy, které jsou z hlediska zabezpečení slabou částí domu,“ upozorňuje Neuvirt. I na sklepních dveřích či vratech by neměla chybět kvalitní zámková vložka, případně petlice či závora. Vybíráme takovou, která je certifikovaná alespoň v třetí třídě odolnosti a zároveň bez problémů zvládne výkyvy počasí, takže nezrezne a nezasekne se. Navíc dobrý klíčař vám může uzpůsobit všechny cylindrické vložky na jeden klíč anebo do systému hlavního a generálního klíče. Jeden klíč vám tak bude stačit na odemknutí všech zámků.
Řiďte se rozumem
Ochránit majetek ve sklepě nám pomohou i zdánlivé drobnosti. Samozřejmostí by mělo být uklizení cenností mimo dohled. Mnoho zlodějů si objekt vytipovává předem a je zbytečné je lákat na nejnovější model kola vystavený naproti sklepnímu okénku. Větší věci se proto vyplatí schovat pod starou deku nebo alespoň z přímého dohledu. Pokud si pořídíme novou sezónní výbavu, odoláme pokušení vyfotit ji a umístit obratem na sociální sítě, kde zloději také s oblibou „loví“. Veškeré věci uložené ve sklepě nezapomínáme pravidelně kontrolovat, stejně jako funkčnost jejich zabezpečení. Vyhneme se tak nepříjemnému překvapení a budeme moci přivítat jarní sezonu v poklidu.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Vlašák od Volaříka šampionem Salonu vín 2025 - dalším obrovským úspěchem i spolku Dunajovské kopce
- Rizikové období je tu: u odškodnění za srážky se zvěří hraje velkou roli připojištění
- Vitamíny a minerály lze získat i z běžných bylin. Jaké další benefity člověku přináší?
- Varné typy brambor: áčka do salátů nebo na loupačku, béčka jako příloha a céčka do těst a kaší (audio)
- Vodovodní škody: zrádný (nejen) zimní nepřítel
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)