Jaké obchody v pondělí otevřou? Změny se týkají i úřadů či sportovců
Od pondělí mohou podle vládního harmonogramu otevřít další obchody a provozovny. Část veřejnosti, ale i samotní podnikatelé, mají však v nařízeních zmatek, a tak se může stát, že někteří z nich neotevřou, i kdyby mohli. Podívejte se, co všechno může být od 20. dubna v provozu.
Ministři představili harmonogram uvolňování opatření v úterý. Místo toho, aby vše vyjasnili, ale od té doby panuje mezi některými obchodníky zmatek. Část z nich neví, zda může otevřít, zákazníci zase netuší, do kterých obchodů si budou moci jít nově nakoupit.
Uvolňování restrikcí má navíc probíhat v pěti vlnách. Přestože hned v první fázi mohou otevřít řemeslníci, kteří mají provozovnu, například kadeřnictví, manikúra nebo masérské salóny musí zůstat zavřené. To proto, že se jich týká až čtvrtá vlna.
Kromě toho, že mohou otevřít někteří podnikatelé, se první vlna uvolnění dotkne také svateb, vysokých škol nebo úřadů. Přísná hygienická opatření se týkají všech. Provozovatelé musí zajistit dostatek dezinfekce, rukavice pro klienty nebo třeba co nejvíce přispět k dodržování dvoumetrových rozestupů.
1) Řemesla s provozovnou
Řemeslníci, kteří mají zároveň prostor, ve kterém prodávají své výrobky nebo vyřizují objednávky, mohou od 20. dubna otevřít. Týká se to například zámečníků, kominíků, obuvníků, písmomalířů, truhlářů, bednářů, hrnčířů nebo třeba hodinářů. A také diskutovaných psích salonů.
Existuje ale celá řada výjimek, protože nemohou v tomto termínu začít fungovat živnostníci a podnikatelé, kterých se týkají další fáze uvolňování. Otevřít tedy nemohou například holičství a kadeřnictví, pedikúry nebo solária, ale ani třeba prodejny s obuví, pokud ji nakupují a netvoří.
Všechny provozovny, které otevřou, musí dbát na to, aby lidé v nich dodržovali odstup minimálně dva metry a případně dovnitř nepouštěli více lidí. Na místě musí být také dostupná dezinfekce rukou, na vyžádání i rukavice. Jak zákazníci, tak zaměstnanci musí mít zakrytá ústa a nos.
2) Trhy
Nařízení ministerstva zdravotnictví výslovně zmiňuje "farmářské trhy a tržiště a další trhy a tržiště". Znamená to tedy, že otevřít mohou všechna tržiště, přestože to tak nejdříve nevypadalo. I pro ně ale existují přísná hygienická opatření.
Kromě těch, které platí i pro provozovny, je důležité především to, že mají trhovci aktivně bránit tomu, aby se zákazníci zdržovali k sobě blíže než dva metry. Musí také prodávat zboží bez možnosti ochutnávky nebo jídla na místě, případně zkoušení oblečení.
Co dalšího se od pondělí mění, najdete v druhé části článku:
3) Autobazary a autosalonyOtevřít mohou všechny takové provozovny, týká se to tedy všech silničních vozidel - motocyklů, kamionů i osobních aut. I jich se týkají hygienické nároky.
4) Profesionální sportovci
Sportovci, kteří mají profesionální smlouvu, mohou od pondělí trénovat v menších skupinkách, znovu ale za jasně definovaných podmínek. "Trénink bude probíhat na venkovním sportovišti bez přítomnosti veřejnosti, kde se bude nacházet jen skupina nepřesahující ve stejném čase 8 osob, a nezbytně nutné osoby z realizačního týmu," specifikuje ministerstvo zdravotnictví.
Všichni znovu musí dodržovat doporučené rozestupy, proto není možné trénovat například kontaktní souboje. Na sportovištích se navíc nemohou využívat společné šatny, umývárny, sprchy a další zařízení. Toalety v provozu být mohou, ale jen pokud se tam nebudou lidé potkávat. Všechny tréninkové pomůcky se pak musí vydezinfikovat.
5) Svatby
Snoubenci se po měsíci, kdy to nebylo v Česku vůbec možné, budou moci znovu brát. Na svatbách ale nesmí být víc než deset lidí a všichni kromě novomanželů musí dodržovat dvoumetrové rozestupy, pokud netvoří jednu domácnost, a po celou dobu mít roušku. Gratulace jsou úplně zakázány a po skončení obřadu se musí vydezinfikovat všechny použité předměty.
Studenti nejvyšších ročníků vysokých škol mohou od 20. dubna na individuální konzultace a zkoušky. "Studenti i akademici však musí dodržet řadu opatření. Osoby nesmí podléhat karanténě a nesmí vykazovat známky akutních zdravotních potíží odpovídající virové infekci, jako je například horečka, kašel, dušnost, náhlá ztráta chuti a čichu," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.
U vstupu do místnosti si musí zkoušející i studenti vydezinfikovat ruce, všichni musí mít roušky nebo jinou ochranu horních dýchacích cest. Vysokoškoláci také musí podepsat prohlášení o bezinfekčnosti. Ne jeden termín zkoušky pak nesmí dorazit více než pět studentů.
7) ÚřadyOd pondělka už budou plně v provozu úřady. To ale neznamená, že přímo v budově úřadu musí být osobně všichni zaměstnanci. "Není také nutné, aby úřady přijímaly všechna navržená opatření. Vždy je potřeba vzít v úvahu velikost, náplň činnosti či možnosti úřadu," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.
I na nich ale musí zaměstnanci omezit osobní kontakt, dodržovat odstup od ostatních, nosit ochranu úst a nosu a zabránit tomu, aby se klienti sdružovali - sedačky rozmístit dále od sebe, případně vždy na jednu umístit nápis "nesedat". Stále se ale upřednostňuje písemný, elektronický nebo telefonický kontakt.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Pětina Čechů vnímá náklady na byt jako velkou zátěž
- Průzkum: Většina Čechů se s dárky vejde do deseti tisíc. Největší radost pod stromečkem udělá nový telefon
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- YIT ještě letos spustí v Kladně jeden ze svých prvních mimopražských projektů
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- KRIZE BYDLENÍ: České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova, nejvíce v Královéhradeckém a Plzeňském kraji