Pracovní úrazy: v Česku se zraní desítky tisíc zaměstnanců, bolestné se nezvyšuje
Pro určení výše bolestného, které je jednou ze součástí odškodnění, jsou zásadní body. Posudkový lékař jimi ohodnotí následky zranění – čím více bodů, tím více peněz. „Jenže zatímco například u dopravních nehod se výše jednoho bodu každý rok zvyšuje, protože odráží průměrnou mzdu, u pracovních úrazů už roky zůstává stejná. Jeden bod u následků dopravní nehody má letos hodnotu 341,25 Kč. U pracovního úrazu je to jen 250 korun, a to od roku 2015. Tehdy se za ocenění jednoho bodu vedl velký boj, ve finále se částka více než zdvojnásobila z původních 120 korun,“ připomíná Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia. Při příležitosti letošního Světového dne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci upozorňuje, že je čas hodnotu bodu u pracovního úrazu opět přehodnotit.
U pracovních úrazů se navíc nepoužívá Metodika nejvyššího soudu při hodnocení bolesti a ztížení společenského uplatnění, což tento typ úrazů opět znevýhodňuje oproti dopravním nehodám.
Zraněný zaměstnanec má však nárok na i náhrady, které nezaplatila pojišťovna v prvním kroku, protože zaměstnavatel automaticky uplatňuje jen dorovnání mzdy a bolestné. U dalších kompenzací musí být poškozený pracovník aktivnější a o své nároky se u zaměstnavatele přihlásit. Ten je následně opět uplatní u své pojišťovny. Jedná se zejména o ztížení společenského uplatnění, náklady na cesty do zdravotnického zařízení, zvýšené náklady na léky, dietní stravování, náklady na jízdné za návštěvy rodinných příslušníků v nemocnici či na ošetřovné v případě, kdy zraněný potřebuje pomoc další osoby.
Jediné navýšení: valorizace renty
České právo myslí na ty nejhorší případy, kdy je člověk v souvislosti s výkonem práce zraněný nebo nemocen natolik, že čelí dlouhodobým následkům. V případě nemoci z povolání či pracovního úrazu má zaměstnanec právo na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, tedy tzv. rentu. „Jedná se o měsíční částku, kterou dostává do 65 let nebo do data přiznání starobního důchodu - slouží jako faktické dorovnání výdělku v případě, kdy člověk následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání už nemůže vykonávat původní pozici a příjmově si tak pohorší. Podle zákona je takto vyměřená částka valorizována, aby se kompenzoval nárůst cen a také zohledňoval vývoj mezd.
Naposledy k tomu došlo v roce 2019, kdy byla renta zvýšena o 3,4 %,“ říká Klára Valentová z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners. Výše nárůstu renty záleží na původním průměrném výdělku zaměstnance.
Ročně se zraní desítky tisíc Čechů
Podle statistik portálu BOZP se v Česku každý rok zraní v průměru 46,5 tisíce zaměstnanců, kteří jsou následně v pracovní neschopnosti. Okolo 115 úrazů bývá smrtelných. „Tradičně rizikovější jsou obory, které souvisí s těžkým průmyslem, například s těžbou. Významný podíl na úrazech s tragickými následky mají rovněž dopravní nehody,“ shrnuje Beck. Pro to, aby se zaměstnanci mohli úspěšně ucházet o odškodnění, je zcela zásadní, aby dodrželi bezpečnostní předpisy, používali povinné ochranné pomůcky a vyvarovali se jakýchkoliv návykových látek.
Čeští zaměstnavatelé jsou pro případy pracovního úrazu ze zákona pojištěni, vyplácení odškodnění tak nejde z jejich kapsy.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Ekospol v roce 2024 prodal 500 bytů za 3,3 miliardy korun, v roce 2025 zahájí stavbu 450 nových bytů za tři miliardy korun
- Stav zásob plynu v Česku pokračuje v poklesu a blíží se naplněnosti zásobníků na 61 %, stav je oproti loňskému roku o 26 % nižší
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní
- Rozhodnutí bankovní rady ČNB k úrokovým sazbám ze dne 19. 12. 2024 - Komentář
- Nejčastějšími prosincovými úrazy jsou pády - Pozor na ledovku a zimní sporty
- Trendy v energetice – prodejci fotovoltaiky mají plné sklady panelů, riziko odchylek častěji nesou zákazníci