Hypotéka pro nesezdaný pár- jaké jsou možnosti?

Podmínky hypoték říkají, že majitelem či spolumajitelem nemovitosti musí být alespoň jeden z účastníků úvěrového vztahu. Tj. pokud o hypoteční úvěr žádá nesezdaný pár, alespoň jeden člověk z tohoto páru musí vlastnit celou či část nemovitosti.

O tom, jestli o hypotéku žádá pouze jeden či oba z páru často rozhoduje i finanční situace. Pokud to její příjmy dovolují, může o hypotéku žádat pouze jediná osoba z páru (při zachování podmínky na vlastnictví nemovitosti). A naopak, pokud to příjmy jediného žadatele neumožňují, řeší se toto v praxi často právě přistoupením druhé osoby z páru k hypotečnímu úvěru (ta už nemusí být vlastníkem nemovitosti).

Z pohledu banky, úvěr je méně rizikový v situaci, kdy o hypotéku žádá více osob, v případě žádosti ze strany jediné osoby z páru hrozí riziko:

- vyšší úrokové sazby (resp. menší prostor pro vyjednání slevy z úrokové sazby),

- požadavek na uzavření úvěrového pojištění.

V případě, že o hypotéku žádají obě osoby v páru, ručí za splácení úvěru společně a neomezeně, bez ohledu na to, jestli vůbec či v jaké míře jsou vlastníky nemovitosti. V praxi tak téměř nedochází k případům, kdy by o hypotéku žádali obě osoby v páru s tím, že majitelem by byla pouze jediná osoba. Stejně tak, výjimečné jsou případy, kdy vlastníkem nemovitosti jsou obě osoby, ale o úvěr žádá pouze jediná. Obě varianty jsou přitom možné.

Co když příjmy páru nestačí?

Zejména v případě mladých žadatelů na začátku kariéry dochází k tomu, že na hypotéku z důvodu nízkých příjmů nedosáhnou. V tomto případě lze, aby o hypotéku spolu s osobami v páru žádali např. i jejich rodiče. Maximální počet žadatelů o hypotéku činí zpravidla 4 (banky výjimečně schvalují i hypotéky s vyšším počtem žadatelů) z max. 2 domácností.

I zde platí, že další osoby přistupující k úvěru (rodiče) nemusí být majiteli či spolumajiteli nemovitosti, za úvěr však ručí neomezeně.

Co když se pár rozejde?

V situaci, kdy se pár rozchází a je tedy nutné řešit hypotéku, jsou možnosti závislé na tom, jak si osoby v páru vyřeší otázku vlastnictví nemovitosti. Poté:

- V úvěrovém vztahu s bankou může zůstat jedna osoba z páru s vlastnictvím k nemovitosti, pokud to umožňují její příjmy. Banka v případě změny úvěrové smlouvy z důvodu vystoupení jednoho z žadatelů bude opětovně posuzovat výši příjmů osob splácejících hypotéku.

- V úvěrovém vztahu s bankou může zůstat jedna osoba z páru, ke které přistoupí jiná osoba (nový partner, rodiče apod.) s tím, že i zde banka bude znovu prověřovat výši příjmů.

- Dojde k prodeji nemovitosti s následným mimořádným splacením hypotéky. Zde je však třeba počítat s poměrně vysokými poplatky za předčasné splacení.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky