Češi vytřídili v loňském roce téměř 21 tisíc tun elektroodpadu
20,9 tisíc tun. Taková je hmotnost vysloužilých elektrických a elektronických zařízení, kterou během loňského roku v rámci své sběrné sítě převzal k recyklaci kolektivní systém provozovaný společností REMA Systém, a.s. Množství odpovídá hmotnosti 120 staveb legendární pražské Petřínské rozhledny. Ve sběru elektra se Češi oproti roku 2018 opět zlepšili, vytřídili o téměř čtvrtinu více, a to také díky zapojeným obcím.
Pozitivně hodnotí čísla sběru za rok 2019 i David Vandrovec, generální ředitel společností REMA: „Výsledky roku 2019 zapisujeme do naší historie zlatým písmem. Tím, že REMA poprvé v historii překonala hranici ročního sběru ve výši 20 tisíc tun elektrozařízení odeslaného k recyklaci, došlo k nárůstu sběru o přibližně 25 procent. Patnácté výročí existence REMA tak nemůžeme oslavit lépe.“
Za vyzdvihnutí podle Vandrovce stojí zejména unikátně nastavený systém sběrné sítě REMA, který tvoří oběhovou soustavu celého kolektivního systému. „Obsahuje veřejná i neveřejná sběrná místa pro všech šest skupin vysloužilého elektra zaměřená nejen na firmy nebo obce, ale i na koncové spotřebitele. I díky našim dalším projektům, jako je Zelená firma, Zelená obec, Zelená škola, Buď líný, re:Balík či FamilyBox si v rámci tržní soutěže a principů moderního a inovativního kolektivního systému stále držíme čelní pozici na poli efektivity třídění, sběru a samotné recyklace. To vše v plné shodě s legislativními požadavky a interními standardy kolektivního systému,“ doplňuje Vandrovec.
REMA v rámci své sběrné sítě disponuje více
než 20 tisíci místy zpětného odběru. O kvalitě nastavení této sítě svědčí
i míra zpětného odběru, což je poměr mezi hmotností elektrozařízení
uvedeného na trh a sebraného elektroodpadu. Za rok 2019 činí zpětný odběr
79,6 %. V roce 2018 to bylo 67,3 %, přičemž cílová hodnota nastavená
Evropskou unií činila 45 %, respektive 55 a 50 %. „Těchto čísel, která
jsou každoročně ověřována nezávislým auditorem, nedosahuje žádný jiný
kolektivní systém v České republice,“ zdůrazňuje Vandrovec. „Problematika
odpadů, recyklace a využitelnosti druhotných surovin je hřiště, na kterém se umíme úspěšně pohybovat. Velký dík patří zejména všem našim partnerům, bez
kterých bychom nemohli uváděných výsledků dosahovat,“ hodnotí.
Spolupráce REMA a uvedených výkupen je nastavena tak, že každý kilogram zpětně odebraného vysloužilého elektrozařízení je nejen přebrán kolektivním systémem a podrobně zaevidován, ale také je přepraven ke zpracovateli, u něhož je dále zpracován, respektive recyklován. Proces spolupráce s jednotlivými partnerskými výkupnami podléhá pravidelným kontrolám a vyhodnocování.
Uvnitř zpracovatelských závodů fungují i chráněné dílny, které zaměstnávají osoby se sníženou pracovní schopností. Po celou dobu svého působení na trhu klademe důraz na podporu lokálních malých a středních zpracovatelů. Zároveň dlouhodobě, spolu se zpracovateli, usilujeme o co největší možné materiálové využití vysloužilého elektrozařízení. Minimální legislativní hranice je stanovena v rozmezí 55 až 80 %. Díky smluvním zpracovatelům dosahuje napříč všemi skupinami elektrozařízení průměrné hranice materiálového využití 95,5 %.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Pětina Čechů vnímá náklady na byt jako velkou zátěž
- Průzkum: Většina Čechů se s dárky vejde do deseti tisíc. Největší radost pod stromečkem udělá nový telefon
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- YIT ještě letos spustí v Kladně jeden ze svých prvních mimopražských projektů
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- KRIZE BYDLENÍ: České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova, nejvíce v Královéhradeckém a Plzeňském kraji