Během karantény se zvýšilo znečištění ovzduší v domácnostech i její hluková zátěž
19. března bylo 69 % domácností znečištěno
Nejznečištěnější den od začátku karantény byl 19. března, kdy 69 % českých domácností překročilo doporučenou hranici maximální koncentrace CO2 minimálně jednou[2]. Řada českých domácností tak nedostatečně větrala, čímž nedocházelo k výměně vzduchu.
Po tomto vrcholu se úroveň vnitřního znečištění ovzduší zaznamenána meteorologickými stanicemi Netatmo stabilizovala. Přesto bylo průměrné znečištění vnitřních prostor téměř vždy vyšší než ve stejném období roku 2019. Podle naměřených údajů 54 % českých domácností překračuje hranici 1,000 částic na milion (ppm) CO2 nejméně jednou týdně ve srovnání s 46 % domácností v roce 2019.
České domácnosti patří mezi nejznečištěnější v Evropě
V období mezi 1. březnem a 26. dubnem, 2020 v průměru 54 % evropských domácností překročilo hranici 1,000 ppm CO2 alespoň jednou týdně. České domácnosti tak s každou druhou špatně větranou domácností patří k nejznečištěnějším v Evropě. Ještě hůře je na tom například Itálie.
Rostoucí hladina hluku
Od začátku karantény žijí Češi v hlučnějším prostředí. Díky hlasitým dětem či sousedům se úroveň hlukového znečištění mírně zvýšila z průměrné hodnoty 41,45 dB v roce 2019 na 43,08 dB v roce 2020. To představuje 46 % nárůst akustického tlaku. Češi tak žili po celou dobu karantény v hlučnějších domácnostech v porovnání s minulým rokem.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Pětina Čechů vnímá náklady na byt jako velkou zátěž
- Průzkum: Většina Čechů se s dárky vejde do deseti tisíc. Největší radost pod stromečkem udělá nový telefon
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- YIT ještě letos spustí v Kladně jeden ze svých prvních mimopražských projektů
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- KRIZE BYDLENÍ: České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova, nejvíce v Královéhradeckém a Plzeňském kraji