Během karantény se zvýšilo znečištění ovzduší v domácnostech i její hluková zátěž
19. března bylo 69 % domácností znečištěno
Nejznečištěnější den od začátku karantény byl 19. března, kdy 69 % českých domácností překročilo doporučenou hranici maximální koncentrace CO2 minimálně jednou[2]. Řada českých domácností tak nedostatečně větrala, čímž nedocházelo k výměně vzduchu.
Po tomto vrcholu se úroveň vnitřního znečištění ovzduší zaznamenána meteorologickými stanicemi Netatmo stabilizovala. Přesto bylo průměrné znečištění vnitřních prostor téměř vždy vyšší než ve stejném období roku 2019. Podle naměřených údajů 54 % českých domácností překračuje hranici 1,000 částic na milion (ppm) CO2 nejméně jednou týdně ve srovnání s 46 % domácností v roce 2019.
České domácnosti patří mezi nejznečištěnější v Evropě
V období mezi 1. březnem a 26. dubnem, 2020 v průměru 54 % evropských domácností překročilo hranici 1,000 ppm CO2 alespoň jednou týdně. České domácnosti tak s každou druhou špatně větranou domácností patří k nejznečištěnějším v Evropě. Ještě hůře je na tom například Itálie.
Rostoucí hladina hluku
Od začátku karantény žijí Češi v hlučnějším prostředí. Díky hlasitým dětem či sousedům se úroveň hlukového znečištění mírně zvýšila z průměrné hodnoty 41,45 dB v roce 2019 na 43,08 dB v roce 2020. To představuje 46 % nárůst akustického tlaku. Češi tak žili po celou dobu karantény v hlučnějších domácnostech v porovnání s minulým rokem.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Stavebnictví v listopadu posilovalo. Ale jen díky tomu, že o rok dříve rekordně pršelo
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vlastní bydlení? Pro většinu Pražanů nedostupné, nájmy nabízejí cenově výhodnější alternativu
- Co očekávají od roku 2025 majitelé a ředitelé firem napříč segmenty?
- Hypotéky vstoupily do nového roku mírným zlevněním, sazby přesto zůstávají nad pětiprocentní hranicí