Co byste měli vědět o hypotéce na výstavbu v roce 2020?
Bez ohledu na to, jestli plánujete výstavbu svépomocí, zrychlenou stavbu dřevostavby či modulárního domu.
Po dobu čerpání splácíte pouze úroky
Banky vyžadují po žadatelích informaci o tom, kdy dojde ke kolaudaci nemovitosti a poslednímu čerpání hypotéky. Toto období může být od podpisu smlouvy vzdáleno maximálně 24 měsíců. Do doby ukončení čerpání, dlužníci splácí bance pouze úroky z půjčené částky. Tj. splátky hypotéky během výstavby nezahrnují úmor dlužné částky, ale pouze úroku. Pokud tedy budete stavět skutečně maximálních 24 měsíců a na splátkách zaplatíte desítky až stovky tisíc korun, na konci čerpání budete bance dlužit přesně tolik, na kolik zní smlouva o hypotéce.
Poplatky za čerpání
Mezi bankami se liší přístup k čerpání hypotéky, zejména ve vztahu k poplatkům. Hypoteční banky zpravidla nabízí několik čerpání zdarma s tím, že dále si účtují poplatek cca 500 Kč za každé čerpání. Co to znamená? Pokud bance nechcete platit velké peníze na tomto poplatku, pořádně plánujte způsob vyplácení řemeslníků, plateb za stavební materiál apod. Pokud víte, že budete potřebovat vysoký počet čerpání (např. 20 a více), vyplatí se uvažovat o bance, která si tento poplatek neúčtuje.
Protokol o stavu stavby
Hypoteční banky uvolňují peníze z hypotéky na výstavbu výhradně na základě protokolu o stavu stavby, v rámci kterého smluvní znalec banky potvrdí, že skutečně došlo ke zvýšení ceny rozestavěné nemovitosti. Zhotovení protokolu o stavu stavby je zpoplatněno zpravidla částkou 1 500 kč.
Standardně platí, že banka vám poskytne peníze do výše aktuální ceny nemovitosti, tj. nejdříve nemovitost zhodnotíte, následně banka uvolňuje peníze z hypotéky.
Možnost získat peníze i bez faktur
Zatím to není standard, lze však najít banky, které k vyplacení peněz z hypotéky nepotřebují doložit faktury za práce či stavební materiál, ale stačí jim právě výše zmíněný protokol o stavu stavby.
Čerpání peněz zálohově
Pokud máte pouze omezené množství vlastních zdrojů a dodavatelé po vás vyžadují platby předem, přijde vhod možnost čerpání části peněz z hypotéky „zálohově“, tj. nad rámec aktuální ceny nemovitosti určené protokolem o stavu stavby. I zde platí, že tuto službu nenabízí všechny banky a je tedy vhodné se na ni doptat při porovnávání hypotéky.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí