EKOSPOL: CZ stavebnictví má za sebou rekordní rok, jak hluboko ho letos srazí koronavirus?
Nový rekord zaznamenalo loni české stavebnictví. Tržby stavebních firem v Česku podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni dosáhly 547,63 miliardy korun. To je o 27 milionů korun více, než kolik utržily v dosud rekordním roce 2008. Meziročně se loni tržby stavebních firem zvýšily o 9,1 procenta. Takový růst se ale letos zcela jistě udržet nepodaří.
Největší podíl tržeb loni připadal na inženýrské stavitelství, tedy převážně výstavbu dopravní infrastruktury. Zde firmy utržily 152,2 miliardy korun. Opravy a údržba vynesly 114 miliard korun a tržby za stavbu bytových domů dosáhly 83,1 miliardy korun. Za stavby výrobních budov firmy utržily 102 miliard korun a za nevýrobní (jako jsou například školy, kanceláře či nemocnice) pak 73 miliard korun.
Několikaletý nepřetržitý růst české ekonomiky samozřejmě nahrával i segmentu stavebnictví. Stát i veřejná správa měly díky vyššímu výběru daní více peněz na investice. Zanedbaná a stále nedokončená infrastruktura pak nahrává stavebním firmám v tom, že bude stále co stavět i v blízké budoucnosti.
Zásadní pro vývoj celého sektoru bude nyní hlavně to, jak se stát vypořádá s následky koronavirového zastavení ekonomiky. Hlavně rychlost ekonomického restartu a také výše státních investic budou pro české stavebnictví klíčové. Peněz nejspíš bude dost, protože vláda opakovaně deklarovala snahu porazit krizi investicemi i za cenu radikálního zvýšení schodku státního rozpočtu.
Výkonnost stavebnictví tak budou brzdit hlavně dva jiné faktory – nedostatek pracovníků a nepřipravené projekty. Stavebním firmám chybí kvůli uzavření hranic desetitisíce zahraničních pracovníků, kteří jsou pro většinu staveb v Česku nenahraditelní. Rozvolnění pravidel pro příjezd cizinců proto nejvíce uvítají hlavně firmy, které jsou na zahraničních zaměstnancích závislé.
Zatímco plné obnovení cest mezi státy je pravděpodobně velmi blízko, příprava stavebních projektů se letos určitě výrazně nezrychlí. Zásadní překážkou totiž zůstává extrémně komplikované stavební právo, kvůli kterému patříme v povolování staveb k nejhorším zemím na celém světě. Tento legislativní Kocourkov se letos bohužel vyřešit nepodaří, proto budeme muset při získávání stavebních povolení i nadále počítat s až desetiletými průtahy. Ke škodě nejen stavebních firem, ale nás všech.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %
- Byly zahájeny historicky první elektronické aukce městských bytů. Prvních 10 jednotek
- Počet obyvatel hlavního města neustále roste, Pražanů loni za devět měsíců přibylo 7393
- YIT rozšiřuje spolupráci s RSJ o projekt Toivo Roztyly
- Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025? Ceny dále porostou, sazby by mohly klesnout k 3,5 %