Nemovitost bez přístupu – lze na ni získat hypotéku

Zástava nemovitosti, ke které není přístup zajištěn přes veřejnou komunikaci, případně nemovitost bez samostatného vchodu, nemusí být neřešitelný problém.

Informace o přístupu k nemovitosti si hypoteční banky ověřují z výpisu z katastru nemovitostí, přičemž od nemovitosti určené k zástavě očekávají, že tento přístup bude bez omezení možný přes veřejnou komunikaci. V praxi však dochází k tomu, že:

- přístup k nemovitosti je zajištěn průchodem přes pozemek třetí osoby,

- vstup do nemovitosti je zajištěn průchodem přes nemovitost třetí osoby.

Nejlevnější varianta – zřízení věcného břemena chůze a jízdy

V takovém případě je nutné situaci řešit a přístup si zajistit, buď odkoupením pozemku či části nemovitosti třetí osoby, nebo zřízením věcného břemena, kdy se ona třetí osoba zaváže k tomu, že majitel zastavované nemovitosti může užívat její pozemek k průchodu (jedná se o věcné břemeno chůze a jízdy).

Pozn. věcné břemeno chůze a jízdy by mělo být vztaženo k nemovitosti, tj. ne konkrétní osobě, aby toto právo nezaniklo v době, kdy stávající majitel nemovitost prodá. Stejně tak, pokud již má věcné břemeno zajištěno stávající majitel (od koho žadatel o hypotéku nemovitost kupuje), je nutné si zjistit, jaké jsou podmínky tohoto věcného břemena.

Nenechte se překvapit odhadcem

Pokud se toto žadateli o hypotéku podaří zajistit, je možné nemovitostí ručit. Hrozí však stále, že smluvní znalec banky i tak sníží zástavní hodnotu nemovitosti. V takovém případě má žadatel několik možností:

- navýšit vlastní zdroje, které vkládá do koupě nemovitosti,

- zástava další nemovitosti, případně ručení výhradně jinou nemovitostí,

- čerpání části kupní ceny nemovitosti z úvěru, u kterého není vyžadováno ručení nemovitosti (např. spotřebitelský úvěr, úvěr ze stavebního spoření).

Bohužel, žadatel o hypotéku se v některých případech dozvídá o omezení přístupu k nemovitosti až po zaplacení poplatku za odhad ceny nemovitosti, který v případě rodinného domu stojí cca 4 500 . Určitě je tedy vhodné, zjistit si tyto informace z výpisu z katastru nemovitosti ještě před tím, než se rozhodnete požádat o hypoteční úvěr.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky