Na co si dát pozor při nákupu vína
Hned v úvodu bych chtěl o sobě říct, že nejsem odborník, spíše poučený laik a víno je pro mě již pár let koníčkem a zálibou. V tomto článku bych vám chtěl předat pár tipů, které vám mohou pomoci. víno vybrat.
Spousta medailí? Nenechte se ošálit.
Každý vinař je přesvědčený o tom, že vyrábí dobré víno, ne-li vůbec to nejlepší. Jak ale objektivně rozhodnout, kdo má to opravdu nejlepší víno? Za tímto účelem vznikly vinařské soutěže. Víno, které v takové soutěži uspěje, získá medaili, což může být pro nás spotřebitele jistým vodítkem k nákupu takové oceněné lahve. Víno, které vyhrálo nějakou soutěž, přece nemůže být špatné. A co teprve, když je ta láhev medailemi doslova oplácaná? Vinařských soutěží existuje velké množství a řada z nich má spíše regionální význam. Pokud tedy uvidíte medaili ze soutěže typu “Rakvický džbánek”, nemusíte tomu přikládat zvláštní význam. Na druhou stranu víno, které získalo medaili z některé významnější soutěže, například Národní soutěž vín, vás téměř zaručeně nezklame.
Pálava za pár korun? Běžte pryč.
Pokud se rozhodnete pro nákup sudového vína, zamíříte pravděpodobně buďto k vinaři a nebo do vinotéky. Jak poznat dobrou vinotéku? Ukazatelů je jistě celá řada, ale pro mě je tím prvním proškolená obsluha. Pokud vám obsluha vinotéky není schopna říct o nabízených vínech žádné jiné informace, než ty, které sami vyčtete z nabídkové tabule, je to na zamyšlení. Pokud už se s neproškolenou obsluhou setkáte, můžete využít aplikaci Vivino. Stačí vyfotit etiketu a pokud má láhev hodnocení alespoň tří hvězd, pravděpodobně budete spokojeni.
Druhým ukazatelem je pro mě cena a speciálně mě zajímá u jedné konkrétní odrůdy. Pálava působí na mnohé lidi jako zaklínadlo. Není se tedy co divit, že nejedna vinotéka prodává jakékoli sladší aromatické víno jako Pálavu a samozřejmě za lidovou cenu, aby šla dobře na odbyt. Opravdová Pálava jako sudové víno ve vinotéce je rarita a když na ni natrefíte, tak počítejte s tím, že levná nebude. Pokud vidím ve vinotéce “Pálavu” za sedmdesát korun, tak jdu raději jinam.
Barva může napovědět…
Při degustování vína na vás kromě skvělých zážitků z lahodného moku čekají čas od času i zážitky z opačného spektra. Řeč je o vadách vína. Jak poznat zkažené víno? Když otevřete láhev a čichnete ke korku, neměli byste cítit myšinu, zatuchlinu nebo síru. Pokud se vám to stane v restauraci, víno určitě vraťte. Dále je dobré si uvědomit, že ne každé víno, je vhodné k archivaci. Bílá vína s věkem tmavnou a červená zase blednou. Má-li například bíle víno nahnědlou barvu a ve vůni cítíte zvětralé jablečné tóny, už si na něm nepochutnáte. Co naopak není na závadu je vinný kámen, drobné krystalky usazené na dně lahve. Neovlivňují vůni ani chuť a dokonce se dá říct, že jsou jakýmsi dokladem toho, že víno bylo uděláno poctivě.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)
- Jaká je budoucnost videokonferencí? Trendy v roce 2025
- I drobné signály mohou mít vážný význam. Střevní mikrobiom s námi neustále komunikuje, stačí mu jen porozumět
- V Olomouci začínají tradiční Vánoční trhy. Ani letos nechybí punčová stezka, jaké jsou novinky? (audio)