Většina měst snížila cenu vodného a stočného (22.7.2020)

MF ČR, 26.7.2020

Až tři čtvrtiny obyvatel pocítily pozitivní dopad snížení DPH na vodné a stočné od letošního května. Změnu sazby promítlo do konečné ceny celkem 124 ze 131 největších měst. Vodárenské společnosti platbu za vodné a stočné snížily v průměru o 3,73 /m3. Vyplývá to z analýzy Ministerstva financí o vlivu změny sazby DPH na cenu pro vodné a stočné.

Od 1. 5. 2020 se změnila sazba DPH pro cenu pro vodné a stočné z 15 % na 10 %. Ministerstvo financí provedlo analýzu s cílem zjistit, zda provozovatelé snížení sazby DPH promítli do konečné ceny a zda se cena pro konečného spotřebitele snížila. Do analýzy byla zahrnuta všechna města s více než 10 000 obyvateli. Ve sledovaných městech došlo vlivem snížení sazby DPH k 1. 5. 2020 ke snížení konečné ceny pro spotřebitele v průměru o 3,73 /m3. Průměrná cena vody dosáhla v těchto městech 87,33 /m3 včetně DPH. Díky tomu ušetří čtyřčlenná rodina zhruba 484 korun ročně.

Voda je základní životní komodita, jejíž cena setrvale rostla. Proto jsme se rozhodli snížit sazbu DPH na vodu o třetinu a využít všech regulatorních pravomocí Ministerstva financí k tomu, aby tuto úlevu pocítili koneční spotřebitelé, a nikoliv vodárny ve větších maržích. Těší mě, že podle naší analýzy drtivá většina vodárenských společností snížení DPH do konečné ceny promítla a občané tak ušetří,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Nižší sazba DPH byla plně promítnuta do ceny pro konečné spotřebitele u 124 z celkového počtu sledovaných měst. V některých případech došlo dokonce k ještě výraznějšímu snížení ceny nad rámec snížení DPH. Například město Klatovy snížilo cenu vody o 5,61 /m3, Jindřichův Hradec dokonce o 9,21 /m3. U zbylých 7 měst zůstala konečná cena beze změny. Snížení sazby DPH v těchto městech bylo vykompenzováno zvýšením nákladů, zejména na obnovu infrastruktury.

Ministerstvo analyzovalo ceny také u 74 největších provozovatelů, kteří dohromady zásobují více než 9,4 milionů obyvatel. Z pohledu provozovatelů vodohospodářské infrastruktury dokonce vyplývá, že více než 7,5 milionů obyvatel, tj. 75 % odběratelů vody, mělo užitek z letošního snížení sazby DPH na vodu. Tito provozovatelé obsluhují nejen občany a podniky ve sledovaných městech, ale i v přilehlých oblastech. Týká se to odběratelů vody z veřejných vodovodů.

Ministerstvo financí reguluje cenu vody prostřednictvím tzv. věcného usměrňování. Do ceny mohou provozovatelé promítnout pouze ekonomicky oprávněné náklady (například náklady na materiál nebo mzdové náklady) a přiměřený zisk. DPH je složka ceny, která se ke kalkulované ceně následně připočítává. Pokud se tedy změní sazba DPH, změní se i konečná cena pro spotřebitele. Cena vody se může aktualizovat pouze v případech, kdy dochází k prokazatelným změnám v jednotlivých nákladových položkách jako například změna u nákladů na chemikálie nebo materiál.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality