Kdy můžete nabídku hypotéky považovat za závaznou?

Situace, kdy se finální podmínky úvěru rozchází od úvodní nabídky, nejsou ničím výjimečným. Jak těmto situacím předejít ve vašem případu, to se dozvíte níže.

Pozor na nabídky připravované v kalkulátorech bank či software finančně-poradenských firem. Nemají závazný charakter. Výsledná hypotéka může mít nejen výrazně odlišné podmínky, k jejímu schválení dokonce nemusí ani dojít.

Aby banka či finanční poradce byli schopni zhotovit závaznou nabídku hypotečního úvěru, potřebují:

- Nahlédnout do bankovního registru klientských informací a zkontrolovat si vaši platební morálku.

- Znát vaše příjmy.

- Znát zástavní hodnotu nemovitosti určenou smluvním znalcem banky.

Nechte banku alespoň nahlédnout do bankovního registru klientských informací

Informace o tom, jestli vůbec máte šanci úvěr získat, je schopna banka poskytnout na základě náhledu do bankovního registru klientských informací, ke kterému dochází po podpisu souhlasu se zpracováním osobních údajů. Pokud se banka v bankovním registru dozví, že jste své stávající úvěry spláceli opožděně, pravděpodobně vám oznámí, že nemá smysl žádost o úvěr podávat.

Příjmy jako takové jsou nejmenším problémem, jejich výši pravděpodobně znáte, stejně jako výši svých údajů. Poslední neznámou tedy zůstává zástavní hodnota nemovitosti, kterou smluvní znalec banky určí až po úhradě poplatku za zpracování odhadu (3 000 – 4 500 ). Zde se však hraje „pouze“ o to, jestli maximální LTV hypotéky nepřekročí 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. Pokud máte k dispozici dostatek vlastních zdrojů, nemusí být problém ani situace, kdy smluvní znalec banky určí zástavní hodnotu níže, než jste očekávali.

Na co si dát pozor při porovnávání nabídek?


Banky vědí, že klienti se z velké části orientují dle výše úrokové sazby, proto její výši tlačí dolů s tím, že peníze vydělají jinde, a to např.:

- prostřednictvím poplatků spojených s hypotékou,

- prostřednictvím poplatků spojených s produkty, které si klient „musí“ vzít, aby dosáhl na nižší úrokovou sazbu.

Při porovnávání nabídek tedy porovnávejte celkové náklady na hypotéku po celou dobu fixace úrokové sazby. Stejně tak porovnávejte nabídky, které jsou pro banku závazné a nenechte se zlákat sazbami „od“, na které dosáhne minimum klientů.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky