Opožděné splátky hypotéky mohou znamenat konec šancím na snadné refinancování
Už počítáte dny do konce fixace úrokové sazby a plánujete převést svůj úvěr ke konkurenci? Laxnost při splácení úvěru u stávající banky může vystavit vašim plánům nekompromisní „stopku“.
Informace o splácení úvěrů zaznamenávají banky do bankovního registru klientských informací, ukládá jim to zákon o bankách. V tomto registru najdete informace o tom:
- jaké úvěry a na jakou částku klient čerpá,
- jaké jsou měsíční splátky těchto úvěrů,
- jestli se klient opožďuje se splácením.
V okamžiku, kdy se klient opozdí se splátkou hypotéky, banka tuto informaci zanese do bankovního registru, kde je k dispozici ostatním bankám působícím na trhu. A protože všechny banky před schválením hypotéky nahlíží do bankovního registru, aby si ověřily platební morálku žadatelů o úvěr, může nastat problém. Informace o opožděných splátkách úvěru jsou pro banku „vztyčeným prstem“, který může znamenat až zamítnutí žádosti i úvěr.
Zároveň, takzvané zjednodušené refinancování, kdy banky snižují administrativu spojenou s refinancováním hypotéky od konkurence, je podmíněno právě řádným splácením původní hypotéky.
Opožděná splátka vás může „uvázat“ ke stávající banky
V praxi to tedy může znamenat, že na konci fixace úrokové sazby nebudete mít kam svůj úvěr refinancovat, protože pro všechny banky budete rizikový klient. Zároveň, coby klientovi s problémovou platební morálkou se vám budou hůře vyjednávat podmínky pro nové období fixace úrokové sazby u stávající banky.
Za nejvíce problémové jsou považovány situace, kdy:
- klient se opožďuje se splátkami opakovaně,
- klient se opozdil se splátkou v uplynulých 12 měsících,
- klient svůj závazek vůči bance stále neuhradil (tj. pořád je pozadu za splátkovým kalendářem).
Laxnost těsně před „finišem“ může mít fatální následky
Ovšem, opoždění o 1-2 pracovní dny neznamená automaticky zápis v bankovním registru. Banky k tomuto přistupují v případě, kdy je klient pozadu se splácením o týden a více, případně se klientův závazek přehoupl do dalšího měsíce (tj. klient byl na konci měsíce pozadu se splácením a svůj dluh dorovnal až na začátku dalšího měsíce).
I na konci fixace úrokové sazby si tedy hlídejte, abyste své závazky vůči stávající bance měly splněny řádně a včas.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)