Prodej nemovitosti s hypotékou – jak zaplatit co nejméně na poplatcích?

Pokud nemáte to štěstí, že vaše banka umožňuje mimořádnou splátku hypotéky bez poplatku, připravte se na to, že se prodej nemovitosti zatížené hypotékou může pořádně prodražit. Existují však způsoby, jak poplatek za předčasnou splátky hypotéky úplně „vynulovat“, či snížit na minimum.

Nulový poplatek za předčasné splacení hypotéky vás čeká v případě, že k prodeji nemovitosti a předčasnému splacení dojde na konci fixace úrokové sazby. Banku musíte o svém úmyslu hypotéku jednorázově splatit informovat s tím, že banka vám vypočítá nesplacenou část jistiny a podá informace o platebních podmínkách. V době, kdy kupující často preferují dlouhé fixace úrokových sazeb je spíše výjimka, že se vám podaří nemovitost prodat právě v době konce fixace úrokové sazby, spíše tak budete muset přistoupit k dalším možnostem…

Pokud víte, že nemovitost budete nabízet k prodeji, je možné na konci fixace úrokové sazby hypotéku refinancovat k bance umožňující předčasné splacení bez poplatku, či hypotéku refinancovat úvěrem ze stavebního spoření bez zástavy nemovitosti (v tomto případě je pak jedno, jak s nemovitostí nakládáte).

Dalším způsobem, jak snížit poplatek za předčasné splacení úvěru je, pokud se kupujícím domluvíte na tom, že převezme váš úvěr. V tomto případě musí kupující projít schvalovacím procesem a vaši hypotéku převezme s původními podmínkami (což nemusí být pro kupujícího výhodné v případě, že máte hypotéku s vysokou úrokovou sazbou).

Snížení poplatku za předčasné splacení nabízí i situace, kdy kupující nepřebírá vaši hypotéku, ale bere si svoji „novou“ hypotéku u stejné banky. V tomto případě lze snížit poplatek za předčasné splacení o řádově jednotky či desítky tisíc korun. Banka je v tomto případě schopna zohlednit, že peníze bude dále vydělávat na žadateli, který od vás nemovitost kupuje.

To, která varianta pro vás bude schůdná, pravděpodobně ovlivní:

- možnost předčasného splacen úvěru bez poplatku,

- doba do konce fixace úrokové sazby,

- vyjednané podmínky vašeho úvěru (při převzetí hypotéky),

- vývoj ceny prodávané nemovitosti,

- bonita kupujícího (vaše banka může převzetí hypotéky zamítnout z důvodu nedostatečných příjmů či vysokých výdajů kupujícího).

Je samozřejmě ke zvážení, s prodejem nespěchat a preferovat kupující, kteří jsou ochotni a schopni převzít vaši hypotéku, případně s obchodem počkat do konce fixace úrokové sazby vašeho úvěru.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky