Nový stavební zákon může vyřešit krizi ve stavebnictví. Musí se ale schválit co nejdříve
Pro posun k lepšímu je zásadní takzvaný apelační princip. Ten znamená, že nadřízený stavební úřad v případě odvolání o věci sám rozhodne a nebude ji už vracet o stupeň níže k novému projednání. Odpadne tak mnohaletý byrokratický ping-pong, kdy si stavební záměr přehazují jednotlivé úřady tam a zpět.
Zásadní je také zavedení důsledného dodržování závazných lhůt pro vyjádření či vydání rozhodnutí. Správními lhůtami se budou muset řídit i stavební úřady. Pokud nevydají rozhodnutí včas, přejde celé řízení na nadřízený stavební úřad. Ten už bude muset rozhodnout v jasně dané lhůtě. Investor tak už nebude muset pravidelně urgovat úředníky, aby konečně rozhodli. V zákoně zůstala také takzvaná fikce souhlasu, která je důležitá hlavně pro takzvané dotčené orgány státní správy (DOSS). V praxi to znamená, že pokud se k předloženému záměru nevyjádří ve stanovené lhůtě (jeden nebo dva měsíce ve složitých případech), tak se bude mít za to, že se stavbou souhlasí. V současnosti přitom investor čeká na vyjádření některých úřadů či firem dokonce i déle než rok.
Ještě výraznější vliv na celé řízení a jeho urychlení bude mít integrace stavebního řízení. To ve skutečnosti znamená, že stanoviska DOSSů si bude zajišťovat samotný stavební úřad. Investorovi tak odpadne povinnost získávat desítky razítek nejrůznějších institucí. I to povolovací proces výrazně urychlí.
Výraznou úsporu času očekávám také od sloučení současných deseti typů řízení do jediného a zavedení pouze jednoho odvolání. Už tak nebude možné odvolávat se kvůli jedné věci neustále dokola. Každý bude mít možnost odvolat se pouze jednou, soud navíc bude muset vyřešit všechny body žaloby zároveň.
Doufám, že tento zákon pomůže vyřešit dlouhodobý Kocourkov panující v českém stavebním právu, jehož důsledkem je to, že i středně velký rezidenční projekt s pár stovkami bytů se v Praze povoluje i déle než pět let. To navyšuje cenu nového bytu v průměru o deset procent. Konkrétně za nový byt v Praze o rozloze 50 metrů čtverečních za 5,15 milionu korun tak musí kupující zcela zbytečně jen kvůli byrokratickým průtahům zaplatit více než půl milionu korun navíc. Pokud jde o délku povolování nových staveb, patří Česko k nejhorším zemím na celém světě. Za námi už jich moc nezbývá.
Důležité je, aby navrhovaný zákon prošel bez problémů vládou a ta ho předložila ke schválení poslancům a senátorům. Dá se sice očekávat velký tlak na změny v rámci poslanecké iniciativy, ale doufám, že nakonec zvítězí zdravý rozum. České stavebnictví novou legislativu potřebuje jako sůl, bez ní se bude stále jen plácat a utápět v nepřehledné byrokracii. Na změnu přitom nezbývá moc času. Příští rok současná sněmovna končí, a pokud nový stavební zákon do té doby nestihne schválit, začne příprava nové legislativy nanovo. Co by další mnohaleté zpoždění udělalo s českým stavebnictvím, raději ani nedomýšlet.
RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk
- Vesnický dům jako z jiného století
- Jak šetřit energie i náklady díky moderním technologiím zelených střech
- Energeticky úsporné novostavby s nízkou uhlíkovou stopou budou mít na trhu výhodu
- Začala oprava kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kyjově na Hodonínsku (video)
- Betonové střechy se bát nemusíte, není tak těžká, jak si myslíte