Trh s nájemním bydlením se začíná stabilizovat, mezera mezi nabídkou a poptávkou se vytrácí
Pandemie koronaviru zapříčinila nestandardní situaci na trhu nájemních bytů, kdy nabídka dlouhodobých pronájmů výrazně převyšovala poptávku. V časech nejistoty lidé přestali hledat nové bydlení, majitelům navíc odpadla možnost krátkodobě pronajímat byty turistům. Po rozvolnění mimořádných opatření se však zájem o nové bydlení obnovil, a s návratem turismu začal objem inzerce dlouhodobých pronájmů opět klesat. Nabídka a poptávka na trhu nájemních bytů se tak začíná pomalu narovnávat.
Situace okolo pandemie koronaviru vedla především ve velkých městech, jako je Praha či Brno, k zlevnění nájemního bydlení. Kromě poklesu cen bylo však nestandardním jevem postupné rozevírání mezery mezi nabídkou a poptávkou: zatímco nabídka až skokově rostla, poptávka citelně ochladla. Největší propast mezi nabídkou a poptávkou je pak dle dat UlovDomov.cz vidět v posledním květnovém týdnu, kdy například v Praze rozdíl mezi počtem zveřejněných a stažených inzerátů přesáhl tři tisíce. V reakci na uvolňování krizových opatření a návrat turismu začal objem inzerce dlouhodobých pronájmů koncem června opět klesat.
„Ještě na začátku února se dle našich dat poptávka držela nad úrovní nabídky. O dva týdny později již setrvale klesala a nejnižšího bodu dosáhla kolem 20. března, kdy u nás koronakrize udeřila naplno,“ komentuje vývoj Martin Březina, CEO společnosti UlovDomov.cz. „Standardní cykly poptávky v minulých letech byly takové, že poptávka v létě obvykle rostla na dvojnásobek a kolem Vánoc klesala na polovinu. Letos neobvykle klesla na polovinu koncem března, aktuálně už ale roste zpátky k běžným letním číslům,“ dodává Martin Březina.
Co se týká nabídky pronájmů, tak dostupná data ukazují, že oproti obvyklým ročním cyklům byl letošní vývoj vskutku nestandardní. V uplynulých letech nabídka během roku fluktuovala maximálně o 50 %, obzvláště směrem nahoru v letních měsících. Letos jsme však v reakci na koronakrizová opatření viděli nárůst o více než 400 %.
Jak se trh s nájemním bydlením bude dále vyvíjet si odborníci zatím netroufají předpovídat, protože stále chybí pravděpodobné scénáře dopadu nemoci covid-19 na naši populaci, včetně případných dalších vln. Co se týče hypotečního trhu, tam lze podle Martina Březiny očekávat další postupný pokles zájmu. „Vzhledem k tomu, že na trhu nedošlo k razantnímu poklesu kupních cen nemovitostí a výstavba se také nezrychlila, předpokládáme, že poptávka po hypotékách bude oproti předchozím rokům pokračovat v klesajícím tempu,“ doplnil Martin Březina.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Airbnb, Booking a dostupnost bydlení
- Nafta zdražuje, benzín stagnuje. Důvodem je růst cen zemního plynu a obava z jeho nedostatku v EU po Novém roce 2025
- Klientům Centropolu od ledna klesnou ceny až o 39 %. U hlavního produktu na elektřinu to bude o více než 13 %
- Energetický paradox během Trumpova a Bidenova prezidentství
- Češi si od příštího roku za plynu připlatí i 2000 Kč, kvůli poloprázdným plynovodům Net4Gas. Regulované platby za plyn vzrostou až o 15 %
- Čím doma topit? V energetických úsporách a v komfortu ovládání vítězí tepelné čerpadlo