Jak neudělat chybu při výběru ohřívače vody
Jaký ohřívač vody pořídit a na co si dát pozor, abyste nemuseli brzy kupovat nový? Jednoduchým vodítkem, srozumitelným i laikovi, je hmotnost ohřívače. Čím je ohřívač o stejném objemu těžší, tím více bylo použito ocelového materiálu, a tím je bytelnější ‒ a tedy by měl déle vydržet bez prorezavění. V úvahu je však třeba brát i další faktory.
Na trhu je k dispozici mnoho typů ohřívačů vody, ať už z hlediska velikosti, konstrukce, materiálu nebo používaného zdroje energie. Pro základní orientaci potřebujete vědět, že jsou kovové nebo plastové, malé, středně velké a velké.
Nejčastěji se pořizují středně velké ohřívače vody se zásobníkem kolem 150 litrů, protože vyhovují potřebám běžné rodiny. Jsou prostorově úsporné ‒ díky svým vnějším rozměrům se hodí k instalaci i do menších místností. K dispozici jsou modely, které umožňují montáž svisle nebo vodorovně, na zeď nebo podlahu. Můžete si zvolit elektrický nebo kombinovaný ohřev, který můžete ještě spojit s ústředním vytápěním nebo solárními kolektory.
Kvalitní smalt, velká hořčíková anoda
To, co zásadně určuje životnost a spolehlivost ohřívače, je síla plechu, tedy laicky množství materiálu, a kvalita smaltu. A také dále typ anody i to, zda je v přímém kontaktu s ohřívanou vodou ‒ nebo je chráněna proti korozi další vrstvou. „Kovové nádrže ohřívačů MORA jsou vyrobeny z velmi kvalitního plechu válcovaného za studena. Ten tvoří pevný podklad pro smaltovaný povrch. Plášť ohřívače o síle 1,8 mm je ještě zesílen v horní a spodní části na 2,25 mm. Ochranný nátěr s čistým smaltem bez přísad zaručuje vysokou odolnost při provozu i v náročném prostředí. Přísně kontrolovaný postup smaltování totiž probíhá nanášením vrchní vrstvy při teplotě 850 °C. Dodatečnou ochranu bojleru zajišťuje velká ochranná hořčíková anoda, ze které se neuvolňují žádné škodlivé látky,“ uvádí Ján Takáč, odborník značky MORA.
Ohřívače s nepřímým ohřevem, tedy tzv. „suchým“ tělesem
Elektrické ohřívače se smaltovou ochranou proti korozi a topnou přírubou vyrobenou ze speciální oceli, mají velmi dlouhou provozní životnost. Topné těleso je chráněno ocelovým pouzdrem s ochrannou vrstvou smaltu.
Ať už si pořizujete plynový či elektrický ohřívač, musíte se rozhodnout pro správnou velikost zásobníku na vodu. Čím více má domácnost lidí a čím je větší je provoz, tím je spotřeba teplé vody vyšší. Pro jedno až dvoučlenné domácnosti se doporučují ohřívače o objemu 30 až 50 litrů, tří až čtyřčlenná rodina by měla mít ohřívač vody se zásobníkem o objemu 100 až 150 litrů.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Čas se krátí: Využijte dotace na ekologické topení, dokud jsou
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí
- Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané. Investice do moderních technologií se může z dlouhodobého hlediska naopak výrazně vyplatit - Komentář Marka Bláhy
- Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
- I přes zákaz je v provozu stále téměř 100 tisíc nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?