Stavebko má letos výtečně našlápnuto, krizi navzdory
Výsledky za letošní rok z oblasti stavebního spoření jsou velmi dobré. Počet nově uzavřených smluv i objem poskytnutých úvěrů vzrostly. Podle oficiální statistiky se objem úvěrů od stavebních spořitelen meziročně zvýšil o 30 procent a počet nových smluv o 10 procent.
„S ohledem na uplynulé měsíce a nenadálou epidemickou situaci, která ovlivnila i finanční trhy, jsou dosavadní výsledky stavebního spoření výborné. Úvěrové obchody se dokonce přibližují rekordní úrovni z roku 2018,“ hodnotí Jan Jeníček, předseda AČSS.
Hlavním důvodem takto příznivých výsledků je to, že prodeje přes obchodní zástupce nereagovaly na nařízená opatření tak citlivě jako například tržby obchodníků na uzavření nákupních center. V době nouzového stavu banky i stavební spořitelny navíc nadále fungovaly.
Krize naopak zapříčinila to, že si lidé uvědomili hodnotu spoření a v praxi zjistili, jak citelně může ztráta příjmu dolehnout na rodinný rozpočet, když nemají žádnou finanční rezervu.
Dosavadní výsledky potvrzují, že pokles z roku 2019, který se letos opět vyrovnává, způsobilo především tehdejší avizované zpřísnění regulatorních doporučení ze strany České národní banky (ČNB). To významně zvýšilo požadavky na bonitu klientů a jejich vlastní prostředky, čímž došlo ke snížení dostupnosti úvěrů a vlastnického bydlení v České republice.
Častou otázkou v souvislosti s epidemiologickými opatřeními bylo, zda klienti vypovídají smlouvy o stavebním spoření. Lidé doposud v letošním roce vypověděli dokonce o něco méně smluv, než bylo obvyklé v posledních pěti letech. Nejvíce se smlouvy vypovídaly v roce 2016, více než dvakrát tolik co letos.
Podle srpnového průzkumu IBRS pro AČSS je stavebko na prvním místě vnímáno lidmi jako pomocník pro financování bydlení a až potom jako spořicí produkt s podporou státu. Nejméně lidí stavebko „prostě má“ a dál ho neřeší. Tuto možnost na první příčku zařadila jen dvě procenta respondentů.
Graf 1: Jak především vnímáte stavební spoření?
(IBRS, N = 1000 / stat. chyba: max. 2,6 % /
srpen 2020)
Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) si klade za cíl společně se svými členy vytvářet spolehlivý, funkční a stabilní systém stavebního spoření a také upevňovat důvěru v tento produkt. Důraz klade na vytváření příznivých podmínek pro řešení bytových potřeb lidí žijících v České republice.
Asociace českých stavebních spořitelen vznikla v roce 2000 a v současnosti sdružuje všech pět stavebních spořitelen (Českomoravská stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., Raiffeisen stavební spořitelna a.s. a Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.). AČSS udržuje kontakty s partnerskými organizacemi v Evropě a podílí se stejně jako všichni její členové na činnosti Evropského sdružení stavebních spořitelen.
Více informací na: www.acss.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavební spoření
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)