Nevystačily vám peníze z hypotéky na výstavbu nemovitosti? Řešení je několik

Výstavba nemovitosti s sebou nese rizika víceprací, prodražení výstavby z důvodu růstu cen stavebního materiálu či prací. Jak banky přistupují k tomu, kdy klient není schopen z peněz z hypotéky nemovitost dostavět a kolaudovat, resp. jaká řešení se nabízí samotnému klientovi?

Prvním z řešení je navýšení původní částky hypotéky, přičemž nová výše bude vycházet z očekávané zástavní hodnoty nemovitosti. Pokud se tedy v čase změnily nejen náklady na výstavbu, ale i samotná zástavní hodnota nemovitosti, je navýšení částky hypotéky snadným řešením.

Pokud navýšení hypotéky není možné, nabízí se čerpání úvěru ze stavebního spoření bez nutnosti zástavy nemovitosti. V tomto případě nevstupuje „do hry“ banka poskytující hypotéku, klient si řeší nové finanční prostředky po vlastní ose. Dobrou zprávou je, že na konci fixace úrokové sazby, pokud to dovolí aktuální zástavní cena nemovitosti, lze hypotéku a úvěr ze stavebního spoření spojit do jediného úvěru.

Třetí možností je čerpání neúčelového spotřebitelského úvěru, zde je však nutné počítat s vyšší úrokovou sazbou a kratší splatností než u úvěru ze stavebního spoření, tj. toto řešení více zatíží rodinný rozpočet. Spotřebitelský úvěr nelze standardně refinancovat hypotékou, pokud si ale uchováte daňové doklady a u hypotéky máte krátkou fixaci, tj. za cca 1 – 3 roky budete řešit refinancování, lze „novou“ banku požádat o zpětné proplacení účelově vynaložených prostředků. Tj. v tento okamžik „novou“ banku nezajímá účelovost či neúčelovost spotřebitelského úvěru, zkoumá účelové vynaložení prostředků na základě předložených daňových dokladů.

Čtvrtou možností je financování dostavby nemovitosti z peněz půjčených od rodinných příslušníků či přátel. V tomto případě je vhodné si předem jasně stanovit podmínky splácení této zápůjčky.

Jste ve fázi, kdy stále vybíráte hypotéku? Toto byste měli vědět

Pokud řešíte riziko toho, že se vám nepodaří nemovitost dostavit, ještě před podáním žádosti o úvěr, vyplatí se vědět, že banky umí běžně pracovat s tzv. rozpočtovou rezervou, tj. umí schválit úvěr na částku o něco vyšší než jaké jsou rozpočtované náklady s tím, že pokud se vám podaří nemovitost dostavět levněji, můžete část úvěru nedočerpat. Běžnou praxí je, že toto nedočerpání, pokud se nejedná o významnou část hypotéky, je zdarma. Tak jako tak, klient na konci splácí pouze peníze, které si skutečně půjčil – vyčerpal.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky