dTest prověřil sušičky prádla. Jaké modely ušetří energii a která je nejrychlejší?

Důležitá je i účinnost kondenzace

Sušení prádla na zahradě i konstrukcích z okna je díky podzimnímu počasí minulostí, a mnozí tak zvažují pořízení sušičky, která ušetří místo i čas. Nezávislá spotřebitelská organizace dTest proto přinesla výsledky zkoušek, jimž podrobila 32 modelů kondenzačních sušiček s předním plněním. Nedostatečné padaly hlavně za délku programů, horší hodnocení si řada modelů odnesla i za obsluhu. Většina modelů bez problému obstála při samotném sušení a osvědčila se i účinnost kondenzace.

Stěžejní funkci, kterou je sušení prádla, nechal dTest prověřit zkouškami zaměřenými na dva programy – po jednom pro bavlněné a syntetické prádlo. „Do hodnocení se promítlo více faktorů od přesnosti sušení po jeho rovnoměrnost, kterou zjišťujeme srovnáním konečné vlhkosti v jednotlivých kusech prádla. U syntetické náplně jsme navíc hlídali, aby prádlo nebylo přesušené. Materiály z umělého vlákna se tím totiž mohou na rozdíl od bavlny poškodit,“ upřesňuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Usuší, nebo přesuší?

V rámci přesnosti sušení v dTestu zjišťovali, nakolik se výsledná průměrná vlhkost prádla liší od té ideální. Většina modelů touto zkouškou s přehledem prošla. Horší hodnocení si vysloužila jen sušička Indesit YT M11 83K RX EU za příliš vlhké bavlněné prádlo, v němž byla naměřena průměrná konečná vlhkost více než 12 %. Nejlépe hodnocené modely přitom dosáhly nulové zbytkové vlhkosti. Stejný model bohužel neobstál ani v rovnoměrnosti sušení bavlny, za které si v dílčí zkoušce vysloužil dokonce nedostatečnou. Ta hned dvakrát padla i v případě nerovnoměrného sušení syntetiky, a to u modelů Candy CSO H10A2TE-S a Beko EDS7534CSRX.

„U některých přístrojů jsme zaznamenali nežádoucí jev v podobě již zmíněného přesušení syntetického prádla,“ dodává za dTest Hana Hoffmannová.

Žehličku připravit…

Zvlášť spotřebitele, kteří si dávají při věšení prádla dobrý pozor, aby si ušetřili práci při žehlení, bude zajímat, jak moc sušička prádlo pomačká. Celkově si hodnotitelé v této zkoušce vystačili s dobrým a uspokojivým hodnocením, tedy zhruba středem. Nejlépe si vedla sušička Bosch WTR87TW0CS, nejhůře pak Candy CSO4 H7A2DE-S.

Spotřeba potěší a na kondenzaci je většinou spoleh

Dobrou zprávu je zjištění dTestu pro všechny, kteří ve svých domovech bojují s vlhkostí, zvlášť když na podzim a v zimě přirozeně méně větrají. Většina testovaných sušiček v tomto ohledu nebude pro příbytek zátěží. Míru úniku vlhkosti do okolí odvozovali v dTestu podle toho, kolik vody skončilo v kondenzační nádrži a až na pět modelů bylo hodnocení této zkoušky příznivé.

Vysoké hodnocení převažovalo i v souvislosti se spotřebou elektrické energie. K nejúspornějším modelům patřila například již zmiňovaná sušička Indesit YT M11 83K RX EU, která při stejné kapacitě bubnu spotřebovala tři až pětkrát méně elektřiny (v závislosti na konkrétním programu) než model Romo RCD1080B, který jako jediný skončil s nízkým hodnocením. V testu ovšem představoval jedinou kondenzační sušičku s topným tělesem, zatímco většinově zastoupené byly modely s tepelným čerpadlem.

Jediný sprinter

Sušička Romo s klasickým topným tělesem však byla zároveň jediná, která velmi dobře obstála, pokud jde o délku programu. S bavlnou si poradila za 81 minut, syntetiku zvládla usušit už zhruba po hodině. Pro ostatní se právě délka programu ukázala být pověstnou Achillovo patou. Hned 8 modelů v této zkoušce propadlo, dalších 10 dosáhlo jen na dostatečné hodnocení.

S obsluhou na štíru

Nevalně dopadla i obsluha sušiček, při níž testující prověřovali srozumitelnost návodu k použití, ovládání, vkládání a vyjímání prádla, čištění filtrů či manipulaci s nádobou na kondenzát. Jen pětice výrobků v ní získala dobré souhrnné hodnocení.

Podrobný postup testu sušiček prádla i kompletní výsledky najdete na www.dtest.cz/susicky

Praktický tip: nezapomínejte čistit filtry

Účinnost sušení, délku cyklů i spotřebu energie můžete ovlivnit i správnou údržbou sušičky. dTest v laboratoři ověřoval, jak sušičky fungují bez čištění filtrů a kondenzátoru. Testem prošlo sedm modelů s tepelným čerpadlem a jeden s klasickým topným tělesem. Jednalo se přitom o sušičky napříč značkami, konkrétně Bosch, Miele, AEG, LG, Beko, Candy a Samsung. Všechny absolvovaly 20 sušicích cyklů. Zajímavá zjištění shrnuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu:

·         U části modelů jsme nezaznamenali pokles či změnu u žádného ze sledovaných parametrů, jimiž byly účinnost sušení, délka cyklů a spotřeba energie. Beko a Candy však již po 8 až 10 cyklech výrazně prodloužily délku cyklů, na konci testu konkrétně o 50 až 80 minut.

·         V průběhu 20 testovaných cyklů se přitom indikátor čistoty kondenzátoru v případě sušiček Beko vůbec nerozsvítil. U Candy naopak ukazatel signalizoval potřebu čištění hned po prvním cyklu.

·         Automatický samočisticí systém, kterým jsou některé přístroje vybaveny, se v testu ukázal být plně funkční. Sušičky značek LG a Bosch, které jsou jím vybaveny, fungovaly celou dobu beze změn.

·         Zajímavostí je i to, že na kondenzátor modelu s klasickým topným tělesem neměl nedostatek čištění vliv.

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky