Ceny nájmů se po letní stabilizaci vrací k poklesu

Pronájmy

V letních měsících zažil trh s nájemním bydlením dočasnou stabilizaci. Ceny nájmů v Praze, ale třeba i v Brně zůstaly v průměru na úrovních druhého kvartálu. Zároveň jsme mohli sledovat až třetinový pokles inzerce, pravděpodobně i díky alespoň částečné turistické sezóně. Avšak poslední 2 týdny v září, kdy už bylo jasné, že koronavirová epidemie pokračuje, a především pak uplynulé 3 týdny v říjnu, vrací trh do stavu, kdy opět roste počet nabídek, poptávka klesá a cena je tlačena dolů. Analýza vyplývá z dat společnosti UlovDomov.cz, která provozuje službu Ideální nájemce a spravuje portfolio bytů v celkové hodnotě téměř 6 miliard korun

Trend, že se ceny pokouší o stabilizaci, byl patrný už v polovině roku. Z posledních týdnů je ale patrné, že nešlo o dlouhodobou záležitost. Eskalace pandemie od poloviny září – a s tím související ukončení prezenční výuky na vysokých školách ve velkých univerzitních městech, očekávané masivní propouštění českých firem a patrně i dlouhodobá recese – povede ke stavu, kdy si lidé drahé pronájmy nebudou moci dovolit,“ komentuje situaci Martin Březina, CEO společnosti UlovDomov.cz. 

Trh s nájemním bydlením dle Březiny opět ukazuje, jak je na vývoj koronavirové pandemie citlivý. „S nejistotou jde ruku v ruce ekonomická krize, takže můžeme očekávat pokles cen dlouhodobých i krátkodobých nájmů. Záleží i na tom, jak se majitelé bytů zachovají. Pokud trh zaplaví dalšími volnými byty, jejich cena zákonitě klesne. Něco podobného se ostatně stalo už na jaře a pozvolné rozevírání nůžek mezi nabídkou a poptávkou pozorujeme i v uplynulých týdnech,“ uvedl Březina. S aktuálně nastavenou cenou podle něj majitelé bytů neuspějí, a to hlavně v Praze. „Obsazování bytů bude o dost náročnější než v minulých letech, a je velmi pravděpodobné, že pronájmy, které se nové situaci nepřizpůsobí, nebudou na trhu konkurenční,“ říká Martin Březina.

Data za uplynulý kvartál nejsou tedy dle Březiny úplně vypovídající: „Statistiky, které máme k dispozici za letní měsíce, ukazují snahu trhu o stabilizaci. Turistická sezóna alespoň částečně proběhla a o nájmy se začali zajímat i studenti. To ve výsledku vedlo k tomu, že ceny nájmů v Praze ale třeba i v Brně zastavily pokles a u některých dispozic dokonce symbolicky vzrostly.“ Jako příklad uvádí oblíbenou dispozici 2+1, která v Praze v prvním kvartále letošního roku vyšla na 17 400 korun měsíčně. V následujícím čtvrtletí zlevnila o 1 400 , aby ve třetím kvartále nepatrně zdražila o stopadesát korun. Podobná korekce proběhla v hlavním městě u dispozice 2+kk, kde rozdíl mezi prvními dvěma kvartály činil dokonce 1 640 . V létě ale tyto byty podražily o 250 korun na průměrných 15 250 měsíčně. „Od druhé poloviny září však na trh začaly působit podobné síly jako na jaře. Zvláště optikou posledních dnů tedy nelze letní data považovat za ukazatele trendu,” dodává Březina.

Co se týká počtu inzerce, ve třetím kvartálu bylo v Praze inzerováno 7 194 nabídek. Oproti druhému čtvrtletí, kdy jich bylo na portálu UlovDomov.cz inzerováno celkem 11 171, to znamenalo zhruba třetinový pokles. Nejvíce nabídek bylo tradičně na dispozici 2+kk, která z tohoto počtu tvořila skoro třetinu. I u této kategorie ale analýza zaznamenala pokles o 36 procent, na 2 338 nabídek. Letní vývoj objemu inzerce tedy odpovídá částečnému návratu turismu a plánu studentů na zahájení univerzitní výuky, což dočasně navýšilo poptávku. 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Bydlení rubrika