Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? (20.11.2020)

Tlačí vás prodávající (developer či fyzická osoba) či realitní kancelář, do podpisu smlouvy, ze které vám plynou postihy v případě, že včas nezískáte peníze potřebné na koupi nemovitosti? Raději si podpis rozmyslete a kriticky se zkuste zamyslet nad tím, jestli je ve smlouvě uvedená lhůta reálná.

Záleží i na tom, jak rychle jednáte vy

Banka na schválení kompletní žádosti o úvěr potřebuje zpravidla 3-5 dnů. O rychlosti rozhoduje i to, jestli žádost o úvěr schvaluje pobočka, nebo např. krajské hypoteční centrum, případně centrála. Rychlejší vyřízení přitom čekejte na pobočce.

Nicméně, řadu dnů si vyžádá kompletace úvěrové žádosti, konkrétně:

- dokumenty potvrzující výši příjmů (potvrzení od zaměstnavatele, daňové přiznání, nájemní smlouvy apod.),

- odhad ceny nemovitosti, k jehož kompletaci dojde za cca 3 – 10 dnů po úhradě poplatku za jeho zhotovení (zpravidla 3 000 – 4 500 ),

- doložení účelovosti úvěru, tj. kupní smlouva, rozpočet stavebních prací, rozhodnutí soudu apod.

Schválení úvěru nerovná se peníze na účtu

Zároveň, schválení hypotéky ještě neznamená, že peníze máte připsány na účtu, po schválení žádosti je třeba:

- zanést návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí,

- sjednat pojištění nemovitosti a následně jej vinkulovat ve prospěch banky.

Pozn. v případě, že nemáte sjednáno čerpání úvěru na základě návrhu na vklad zástavního práva, ale až po zanesení zástavního práva, doba vyřizování a výplaty hypotéky se prodlouží o min. 20 dnů.

Neexistuje garance toho, že banka žádost schválí

V lepším případu, kdy jde vše hladce, lze peníze z hypotéky získat v rámci dvou týdnů, v méně optimistickém případu se doba do výplaty peněz z hypotéky může prodloužit až na 4 – 6 týdnů. Samozřejmě neexistuje garance toho, že banka žádost schválí, tj. proces získání prostředků na nové bydlení se může prodloužit o podávání nové (další) žádosti o úvěr u stejné či jiné banky. Zároveň, neexistuje ani garance toho, že tato další žádost o úvěr bude schválena.

Existuje „prevence“

Banky dnes umí pracovat s tzv. předschválením úvěru, kdy vám na základě doložených příjmů, výpisů z bankovních a nebankovních registrů přislíbí schválení úvěru v určité výši. V tomto případě, pokud vyberete nemovitost splňující podmínky na zástavu nemovitosti, a požadovaná výše úvěru se neliší od předschválené částky, nic nebrání schválení úvěru ve lhůtě uvedené výše.

Pokud jde o samotnou nemovitost, u té je dobré si zjistit:

- existenci přístupu k nemovitosti přes veřejnou komunikaci,

- existenci/neexistenci omezení vlastnických práv (např. věcné břemeno, zástavní právo),

- umístění nemovitosti v záplavové oblasti.

Pokud nemovitost nemá přístup přes veřejnou komunikaci, nebo má omezená vlastnická práva, nebo se nachází v záplavové oblasti nejvyššího stupně, je reálná šance, že banka žádost o hypotéku zamítne, případně odmítne poskytnout hypotéku v požadované výši.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky