dTest za vás ochutnal kávu: které kávovary ji uvaří nejlépe a které nejrychleji?
V hodnocení dílčích výkonů většiny z téměř tří desítek modelů převažují vysoké známky. Celkově si až na jedinou výjimku velmi dobře vedly testované kapslové kávovary, které jsou poměrně nenáročné z hlediska pořizovacích nákladů, obsluhy a údržby, zvážit je však třeba jejich provozní náklady a zátěž životního prostředí.
Na testy tentokrát zamířilo celkem 28 kávovarů, mezi nimiž početně převažovaly automatické (13 modelů), následované kapslovými (8) a pákovými (7). Ačkoliv mají jednotlivé typy kávovarů svá specifika, skladba zkoušek, jimiž v dTestu prošly, byla pro všechny stejná. Do celkového hodnocení se pochopitelně nejvíce promítly výsledky senzorického testu neboli ochutnávky, které se chopila desítka vyškolených degustátorů. „Zajímal nás ale i čas potřebný pro přípravu espressa, chuťový prožitek ovlivňující teplota nápoje a řada dalších aspektů včetně obsluhy a údržby,“ upřesňuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.
Kdo si počká, a kdo čekat nemusí?
Nejkratší čas pro přípravu kávu potřebují celkem pochopitelně kapslové modely. Zajímavá jsou proto spíše konkrétní čísla. Kapslový model Krups Nespresso Citiz Red XN741510 zvládl první šálek včetně nahřívání vody připravit za 37 sekund, druhý za pouhých 16. U pákových kávovarů lze v souvislosti s průměrným časem počítaným z výkonů dobře hodnocených modelů mluvit o minutě na přípravu prvního a 21 sekundách v případě druhého šálku. „Nejdéle si pak počkáte na nápoj připravený automatickými kávovary. Ty totiž musejí před samotnou extrakcí kávu nadávkovat a namlít. V průměru jim to u prvního šálku trvalo přibližně minutu a půl, druhý šálek pak včetně mletí připravily zhruba za 43 sekund. Nejrychlejší z testovaných automatických kávovarů, tedy Krups EA 8108 Roma, zvládl celý proces za 62, respektive 40 sekund,“ dodává za dTest Hana Hoffmannová.
Degustátorův šálek kávy
Důležité je zmínit, že rychlost přípravy nebyla ani u sprinterů na úkor chuti a kvality. Tým ochutnávačů, kteří hodnotili barvu, konzistenci, intenzitu i celistvost vůně, chuť (tělo, kyselost, hořkost, svíravost, dochuť) a celkový dojem připraveného espressa, byl totiž velmi spokojený s valnou většinou vzorků. Připomínku měli jen ke kávě z pákových kávovarů Cecotec Cumbia Cafelizzia 790 a Domo DO711K, jíž shodně vytýkali málo složitou a pouze krátkodobou chuť, nekomplexní vůni, přílišnou hořkost a slabé aroma. Chuťově pohořelo espresso připravené nejnákladnějším kávovarem testu, kterým byl automatický model Sage BES920BSS. Ten jako jediný ze všech testovaných nedosáhl v celkovém hodnocení na vyšší než uspokojivou známku. Přispělo k tomu i úvodní tříminutové nahřívání a komplikované a zdlouhavé odvápňování v rámci údržby přístroje.
Dobrá zpráva pro milovníky kávyNaprostá většina (27 z 28) kávovarů si však v celkovém hodnocení vedla dobře nebo dokonce velmi dobře. Z tohoto hlediska excelovaly kapslové kávovary, z nich na nejlepší známku dosáhlo hned 7 z 8 testovaných modelů. Patřil k nim i Krups KP 173B31, jež byl s pořizovací cenou 1 660 Kč nejlevnějším do testu vybraným kávovarem.
Výčet dobrých zpráv pokračuje výsledky zkoušky zaměřené na teplotu připraveného nápoje. Ta by se měla v případě espressa bezprostředně po uvaření pohybovat kolem 67 °C a odborníci v dTestu v tomto směru žádná velká pochybení nezaznamenali. Až na některé dílčí nedostatky nebyl problém ani s obsluhou kávovarů, které si za intuitivní ovládání a snadnou manipulaci s jednotlivými díly odnesly povětšinou vysoké hodnocení.
Kávová dvojčata
Zajímavé výsledky přinesl test zaměřený na kávovary umožňující přípravu dvou šálků espressa najednou. Podstoupila jej tedy většina automatických i pákových modelů. Hodnotitelé u připravených nápojů porovnávali teplotu i objem, přičemž hodnoty v obou šálcích měly být v ideálním případě identické. I v této zkoušce výrazně převažovaly modely s dobrým či dokonce velmi dobrým hodnocením, padly však také dvě dostatečné. Z automatických kávovarů si ji vysloužil De‘Longhi ECAM 21.112.B, kterému se nedařilo trefit stejný objem ani teplotu. „Kávová dvojčata se zkrátka nekonala, nápoje se mezi sebou lišily o téměř 14 ml a 2,3 °C,“ shrnuje jeho výkony Hana Hoffmannová. Pákový kávovar Domo DO711K se postaral o nejznatelnější teplotní rozdíl mezi oběma připravenými nápoji, činil téměř 15 °C.
Podrobné výsledky a také postup testu kávovarů najdete na www.dtest.cz/kavovary
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Radioporadna: Bezpečné otužování. Jděte pěkně postupně krok za krokem, začít můžete odolností u studené sprchy (audio)
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- Online Plus: Je potřeba na internetu ověřovat věk? (audio)
- Zahrádkářské tipy: Někdo mu říká amarylis, ale je to hvězdník (audio)
- Vánoce v zoo: Štědrý den za korunu i soutěž
- Když Ježíšek potřebuje dodávku: jak na vánoční dárky, které kurýr nezvládne