Stavebnictví produkuje 2/3 odpadu v ČR, přitom některé stavební materiály již docházejí
Přednáškový cyklus pořádá Rada spolu s Centrem architektury a městského plánování v Praze.
Podle architekta Karla Goláně z Institutu cirkulární ekonomiky jsme se v posledních letech již naučili zabývat se úsporami, pouze však v provozu budov například formou jejich zateplení a snižování energetické náročnosti. „Neřešíme zatím ale celý životní cyklus, a tak třeba nevíme, jak polystyren, kterým zateplujeme budovy, budeme při demolici recyklovat. Tento pohled je třeba změnit,“ řekl Goláň.
Podle Marie Nehasilové z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je třeba již v projektové fázi řešit otázku materiálů, z nichž stavba vzniká z hlediska dopadů na životní prostředí. Materiály je dnes možné vybírat například podle enviromentálního prohlášení o produktu (EPD). Je vhodné také přemýšlet již v projektu nadnosnou konstrukcí budovy tak, aby ji případně, až budova doslouží, bylo možné dále využít.
Jak představili Jan Veisser a Jan Hora z ateliéru ORA, vdechovat nový život materiálům lze ale i v menším měřítku a to znovupoužitím konstrukcí či stavebních materiálů, jako je kámen či keramika při rekonstrukcích nebo při repasích nábytku.
The Kendeda Building, Foto: Jonathan Hillyer
Řešením také může být vyšší použití materiálů s nízkým dopadem na životní prostředí, jako je například dřevo. Příkladem je budova Kendeda Building v Atlantě v USA. „Materiály jsou podstatné nejen z pohledu jejich dopadu na životní prostředí, ale i z hlediska zdravého vnitřního prostředí,“ vysvětlil při online prohlídce právě tohoto amerického projektu, který se řadí mezi ekologicky nejvyspělejší budovy světa, ředitel budovy Shan Arora. To je také důvod, proč je velká část Kendeda Building v Atlantě v USA právě ze dřeva. Velký důraz byl kladen i na výběr ostatních materiálů dle jejich dopadu na zdraví člověka. Budova navíc nejen že vyprodukuje více energie, než spotřebuje, ale také například zachytí a upraví dešťovou vodu pro všechny účely, včetně pití.
Recyklací materiálu po dekonstrukci budov se stavební firmy v Česku již začínají zabývat. Například Skanska třídí téměř 95 procent materiálů, které produkuje jako stavební odpad – převážně jde o plasty, beton a zeminu, které tedy nekončí na skládce. Šetří se tak primární zdroje, které postupně docházejí. „Za předpokladu stejné těžby jako dosud existuje prognóza, že kamenivo v ČR dojde v roce 2062,“ zmínil vedoucí udržitelnosti Skanska a.s. Karel Fronk. Skanska proto vyvinula také Rebetong - 100procentně recyklovaný beton, kde se namísto kamenné drtě použit stavební suť.
Dalším tématem seriálu Rethink Architecture, budou lidé. Přednáška se uskuteční online na https://www.campuj.online/ či na facebooku CAMP: https://www.facebook.com/camppraha, a to 3. prosince od 19 hodin.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk