Polsko připraveno k výstavbě jaderné elektrárny s USA
Polsko připraveno k výstavbě jaderné elektrárny s USA
25.11.2020 / 08:20 | Aktualizováno: 25.11.2020 / 08:26
Nástup nové administrativy po prezidentských volbách v USA bude mít dopad také na další rozhodování o výstavbě první polské jaderné elektrárny.
Varšava má uzavřenou smlouvu s Washingtonem, že v průběhu 18 měsíců bude předložena nabídka firem z USA na projektování, výstavbu a financování jaderných reaktorů v Polsku. Mělo by se nyní potvrdit, jestli dohoda zůstává v platnosti a zda je možné pokračovat v její realizaci v plném rozsahu. Pro české firmy podnikající v oblasti civilní jaderné energetiky by to znamenalo příležitost se do projektu zapojit.
Polsko vychází z předpokladu, že ambiciózní program dosažení uhlíkové neutrality do r.2050 není možné realizovat bez vytvoření dodatečných stabilních a nízkoemisních zdrojů energie, které nahradí produkci na základě spalování uhlí. Podobně jako ČR také Polsko vyhodnotilo, že technologicky ověřeným, dlouhodobým a ekologicky příznivým řešením je výstavba nových jaderných reaktorů.
Smlouva, kterou 19.10. podepsali ministr energetiky USA Dan Brouillette a vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski, předpokládá vytvoření společné zprávy, která bude obsahovat nabídku realizace zakázky prostřednictvím amerických firem z oblasti jaderné energetiky a návrhy způsobů financování. Paralelně již mají probíhat přípravné a projektové práce.
Jak vyplývá z aktualizace programu Polské energetické politiky do roku 2040, který schválila vláda, předpokládá se postupná výstavba šesti jaderných reaktorů o celkovém výkonu 6-9 GW. V souladu s plánovaným časovým harmonogramem by rozhodnutí o dodavateli jaderné technologie mělo padnout na přelomu let 2021/22, lokalizace by měla být definitivně určena v r.2022, výstavba zahájena v r.2026 a první reaktor uvedený do provozu v r.2033. Počítá se přitom s náklady ve výši 150 miliard zlotých.
Veřejné mínění tuto plánovanou investici podporuje. Podle ministerstva pro ochranu klimatu, které zadalo průzkum agentuře IMAS International, souhlasí s výstavbou jaderných reaktorů 57% Poláků, proti je 20% a žádný názor nemá 23%.
Přípravu realizace a výstavbu by měla mít na starosti firma PGE EJ1, kterou vláda převzala do správy od energetické společnosti PGE. Do PGE EJ1 by měl kapitálově vstoupit budoucí zahraniční partner, zatímco polské státní energetické firmy se mají do budoucna zaměřit na přechod od uhelných k obnovitelným zdrojům energie.
Výstavba jaderných elektráren je příležitostí pro širokou mezinárodní spolupráci. Odhaduje se, že více než 70 polských firem se dosud zapojilo do globálních hodnotových řetězců v této oblasti a ve spolupráci se zahraničními koncerny se podílelo se na dodávkách při jaderných projektech v EU, Rusku, Ukrajině, Kanadě, Mexiku a Japonsku.
Klíčovým předpokladem pro realizaci těchto záměrů je nyní ukončení procesu změny administrativy v USA, která by měla převzít závazky a pokračovat v dohodnuté přípravě návrhu projektu.
České firmy, které se podílejí na mezinárodních dodávkách pro jadernou energetiku, by měly pozorně sledovat další průběh tohoto procesu, který v případě úspěšného pokračování vytvoří možnosti pro zapojení do projektu realizace první jaderné elektrárny v Polsku.
Zpracoval: Jan Tomášek, obchodně ekonomický úsek Velvyslanectví ČR ve Varšavě
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Fiala: Ještě před dvěma lety jsme neměli jinou možnost než odebírat plyn pouze z Ruska. A nechat se vydírat (video)
- Zelená energie - Nábytek pod střechami prodejen XXXLutz Česká republika a Möbelix Česká republika v Hradci Králové (video)
- Airbnb, Booking a dostupnost bydlení
- Nafta zdražuje, benzín stagnuje. Důvodem je růst cen zemního plynu a obava z jeho nedostatku v EU po Novém roce 2025
- Klientům Centropolu od ledna klesnou ceny až o 39 %. U hlavního produktu na elektřinu to bude o více než 13 %
- Energetický paradox během Trumpova a Bidenova prezidentství