V Praze se aktuálně připravuje více než 120 tisíc nových bytů, povoleno jich bylo o třetinu méně než před rokem

Jana Brožková, 3.12.2020

V hlavním městě se nyní připravuje 120.649 nových bytů v 762 projektech. Jen necelých 40 % z nich již ale vstoupilo do některé z fází schvalovacího procesu. Největší rozvoj do budoucna čeká Prahu 9, 5 a 4, kde se nachází velké množství brownfieldů. Na těch leží budoucnost Prahy. Plánovány jsou na nich téměř dvě třetiny ze všech připravovaných nových bytů. Hlavním problémem Prahy však nadále zůstává, že se byty nedaří v dostatečném počtu schvalovat. V Praze se nyní připravují byty v 762 projektechVyplývá to z analýzy největšího rezidenčního stavitele Central Group.

Zdroj: Analýza Central Group, data1. 11. 2020

Počet připravovaných nových bytů v Praze neustále roste, ale jejich povolování stále vázne. „Obrovský nepoměr nabídky a poptávky na trhu vede k velkému nárůstu cen. Podle našich aktuálních dat se v minulém roce v Praze připravovalo necelých 109 tisíc nových bytů a letos je to už přes 120 tisíc. To je nárůst o deset procent během jediného roku. Takže nové byty by k dispozici byly, jen se je bohužel nedaří povolit pro výstavbu,“ komentuje situaci na trhu zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Z počtu 120.649 připravovaných bytů jich do povolovacího procesu zatím vstoupilo 45.752, přičemž zhruba 11,5 tisíce nových bytů již má územní rozhodnutí a 5,5 tisíce i stavební povolení. U těchto bytů je tedy předpoklad, že by se mohly v následujících letech dostat na trh. Část těchto projektů nicméně stále řeší zdlouhavá odvolání nebo složité soudní přezkumy.

Dvě třetiny připravovaných bytů jsou na brownfieldech

Největší stavební rozvoj se chystá v Praze 5, Praze 9 a Praze 4. V těchto třech městských obvodech vznikne dohromady více než polovina všech aktuálně připravovaných nových bytů v hlavním městě. Důvodem je, že se zde nachází velké množství průmyslových areálů a rozvojových ploch, které čekají na svou přeměnu v nové čtvrti.


Celkem v přípravě Ve schvalovacím procesu
(EIA, ÚR, SP, SPP)
Praha 1 820 735
Praha 2 334 310
Praha 3 9.751 3.677
Praha 4 17.447 9.372
Praha 5 25.439 5.318
Praha 6 7.664 1.975
Praha 7 10.622 1.562
Praha 8 5.765 4.636
Praha 9 28.060 9.991
Praha 10 14.747 8.176
Zdroj: Analýza Central Group, data k 1. 11. 2020

„Dvě třetiny ze všech připravovaných bytů připadají na projekty plánované na brownfieldech. Podpora výstavby na těchto plochách by tedy měla být jednou z priorit vedení města. To by mohlo významně přispět k řešení současné bytové krize. Navíc se tyto plochy většinou nachází v místech, kde je již hotová infrastruktura, což je výhodnější i pro město, které se tak nemusí rozrůstat do okolí,“ říká Kunovský.

Letos se povolilo o třetinu bytů méně než před rokem

Hlavním problémem Prahy je ale pomalé povolování staveb, kvůli kterému se nedaří nové byty dostávat v dostatečném počtu na trh. Po loňském roce, kdy se v Praze podařilo povolit za poslední dobu rekordních 5.429 bytůbytových domech, přichází letos opět útlum. Od ledna do září se totiž v Praze v bytových domech povolilo o třetinu méně bytů než ve stejném období loňského roku. Poptávka po nových bytech tak dlouhodobě převyšuje nabídku, což má za následek růst cen.

„Jen od začátku roku 2015 se prodejní ceny nových bytů v Praze téměř zdvojnásobily. Hlavním důvodem je to, že se za tu dobu povolilo o polovinu méně bytů, než se prodalo. V loňském roce se v Praze v bytových domech sice povolilo větší množství bytů, kolem pěti a půl tisíce, ale to je pořád jen polovina toho, kolik je potřeba. A letos počet povolených bytů opět výrazně klesl,“ dodává Kunovský. Za pravdu mu dává pohled do statistik Českého statistického úřadu, ze kterých vyplývá, že se letos od ledna do září v Praze povolilo jen 2.798 bytůbytových domech, což je téměř o třetinu méně než ve stejném období loňského roku.

Vyšší tempo povolování by přitom vedle uspokojení poptávky po bydlení znamenalo i tolik potřebný impuls pro celé stavebnictví, které se na HDP naší země podílí téměř 10 procenty. Nová výstavba je proto ve velkém ekonomickém zájmu státu, a jestliže má být stavebnictví v době po zdravotní krizi tahounem ekonomiky, nesmí mu v tom bránit paralyzované povolování nových potřebných staveb.




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavba