Jak se správně starat o povlečení, aby vydrželo dlouho jako nové?
Bavlněné, krepové a flanelové ložní prádlo patří k těm méně náročným na údržbu, naopak bavlněný satén a damašek udržíte stále krásné pouze citlivým přístupem a šetrným praním. Základní radou, aby povlečení vydrželo co nejdéle pěkné, je dodržovat symboly údržby uvedené na etiketě daného výrobku. Existuje ale několik zásad, které platí univerzálně.
Kdy a jak prát?
Před prvním použitím povlečení vždy vyperte (stačí na 40 °C), abyste odstranili zbytkové barvy a nečistoty z výroby. Během používání se v povlečení hromadí bakterie a roztoči, odumřelé kožní buňky, prach, plísně a další nečistoty. Ty mohou způsobovat nejrůznější potíže od ucpaných pórů až po kožní infekce, ale také dýchací problémy a dokonce zhoršovat astma. Povlečení byste měli za normálních okolností měnit každý týden. Lidé, kteří se hodně potí, spí nazí nebo se nesprchují před spaním, dokonce ještě častěji. Pokud jste nemocní, měli byste ložní prádlo vyprat co nejdříve je to možné.
Před
samotným praním obraťte povlečení naruby a zapněte všechny zipy, popř.
knoflíky. Roztoče a bakterie můžeme zničit již při teplotě 57°C. Z tohoto, ale
i z jiných hygienických důvodů, je důležité prát povlečení na 60°C a s
kvalitním pracím práškem. Vyšší teploty mohou naopak poškodit barvy. „Prací
prostředek volte podle barvy povlečení. Na praní barevného prádla nikdy
nepoužívejte prací prášek na bílé prádlo s oxidačními účinky, barvy by
vybledly. Naopak prostředek určený na barevné prádlo je dokáže oživit. Aviváž
spíše nedoporučujeme, protože může zejména u přírodních materiálů snížit cenné
vlastnosti jako je prodyšnost nebo schopnost absorbovat vlhkost,” radí Josef
Handrejch.
Pozor na přesušení
Po vyprání nenechávejte povlečení dlouho ležet v pračce, zbytečně se pomačká a mohlo by i zatuchnout. Dejte ho v co nejkratší době sušit. Bavlněné povlečení nenechávejte vysušit úplně, tzv. přesušit, bude se vám velmi špatně žehlit. Nevěšte povlečení na šňůru pouze za rohy, zahákněte celé okraje, aby nedošlo k vyvěšení a vytahání rohů. Nesušte povlečení na ostrém slunci, mohlo by způsobit vyblednutí barev nebo vznik světlých skvrn.
„Sušení ložního prádla v sušičkách příliš nedoporučujeme, protože snižuje životnost prádla a není zrovna ekologické. Pokud přesto chcete sušičku použít, volte vždy delší program s nižší teplotou sušení,” vysvětluje odborník.
Žehlit nebo nežehlit?
Žehlit můžete v podstatě všechny typy povlečení kromě krepového. Nesnášíte-li žehlení, krep nebo nemačkavý satén pro vás budou dobrou volbou. Bavlněný satén lze velmi snadno žehlit pro strukturu textilní vazby materiálu a hlavně také díky jemnosti přízí. Pokud ložní prádlo pověsíte dobře narovnané a trochu ho před věšením natřepete, lépe si udrží tvar a také se vám bude snadněji žehlit. Povlečení žehlete vždy naruby. V okolí zipového uzávěru žehlete opatrně. Nesnažte se žehlit povlečení za každou cenu na sucho (může dojít až k propálení a poškození tkaniny).
„Časté praní ložního prádla je důležité z hygienických důvodů. Ale pouze pokud dodržujete zásady správného praní, vydrží povlečení dlouho krásné a materiály si zachovají vlastnosti důležité pro kvalitní a zdravý spánek,” dodává na závěr Josef Handrejch.
Text i foto: Kvalitex.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie
Články Interiéry
- Inspirace pro interiérový design: Barva roku 2025 podle Pantone je Mocha Mousse
- Zachumlejte svůj domov - nechte se objemou teplem domova
- Interiérový designér odhalí skrytý potenciál každého prostoru
- Slavnostní dárky: designový porcelán
- Podzim ve znamení teplých barev: Jak si zútulnit svůj domov na dlouhé podzimní večery?
- Každá vanová baterie má svůj styl, který je ten váš?