Žehlete jako profík: 6 triků, jak mít prádlo bez jediného varhánku

Vyžehlené oblečení nechte odpočinout Žehlení nepatří zrovna mezi nejoblíbenější domácí práce. Profesionálové v čistírnách ale mají triky, které vám i doma můžou ušetřit spoustu času a zajistí, že prádlo bude bez jediného varhánku.

Obdobně jako při praní i při žehlení se vždy nejprve podívejte na cedulky na oblečení. Značka, která vám říká, na kolik a jestli vůbec smíte daný kousek žehlit, má tvar žehličky. Uvnitř uvidíte jednu, dvě nebo tři tečky – ty vás informují o teplotě, na kterou můžete žehličku rozpálit. Pokud je žehlička škrtnutá, máte po práci a v případě, že od žehličky jde obláček páry, smíte oblečení napařovat.

1. Prádlo si před žehlením roztřiďte

Než si rozložíte prkno na žehlení a zapnete žehličku, oblečení roztřiďte podle materiálu. Syntetické materiály, pro které jsou vhodné nižší teploty, žehlete jako první a postupně přecházejte k materiálům, které snesou vyšší teploty. Postupně dojdete až k bavlně. K rychlejšímu třídění vám pomůže právě počet teček u symbolu žehličky na cedulce. Třídění je důležité proto, že žehlička na začátku ještě není tak rozehřátá a vy nebudete ztrácet čas při čekání, až zchladne nebo se naopak rozehřeje před každým kusem prádla. Tímto způsobem kromě času šetříte i elektřinu.

2. Kropte teplou vodou

Kropení prádla není takový přežitek, jak byste si mohli myslet. Když prádlo před žehlením pokropíte teplou vodou, bude se vám lépe žehlit. Dbejte však na to, aby byla voda vlažná, protože ta se lépe vsakuje do látky.

Oblečení také můžete ze sušáku sundat ještě vlhké a pustit se do žehlení. Prádlo se vám bude lépe žehlit a vy se tolik nenadřete.

3. Oblečení žehlete naruby a hlídejte si směr

Žehlení po rubové straně je lepší, protože některé materiály žehlení z lícové strany nesnáší. Například džínovina, manšestr nebo bavlna při žehlení na lícové straně vytváří nepěkné lesklé plochy. A pokud máte na oblečení potisk nebo aplikaci, zničili byste ji.

Důležité je také udržet při žehlení správný směr. Zapomeňte na krouživé pohyby, naopak žehlete oblečení lineárně pěkně tam a zpět. Jedině tak se látka nevytahá.

4. Vyžehlené oblečení nechte odpočinout

Když dožehlíte poslední kousek, neuklízejte oblečení hned do skříně, nechte ho chvíli vydýchat. Prádlo je totiž po žehlení teplé a vlhké, kdybyste ho složené hned uložili do skříně, pomačkalo by se a v horším případě by mohlo začít plesnivět.

V ideálním případě nechte poskládaná trička a pověšené košile tak hodinu vychladnout, teprve potom je ukliďte do skříně.

5. Jak na žehlení košil

Žehlení triček, povlečení a kalhot není takový problém, zato žehlení košil, to je skoro maturita! Začněte límečkem, žehlete ho z rubové strany a postupujte od středu ke krajům. Po límečku pokračujte manžetami a rukávy. Na žehlení rukávů existují nástavce, tzv. rukávníky na žehlení, které vám dost usnadní práci. Aby byly rukávy správně vyžehlené, je potřeba je hodně napnout a vyrovnat.

Když se dostanete k ramenním klínům, nasuňte si košili na začátek žehlicího prkna. To vám umožní látku hezky napnout a dostat se do všech záhybů. Poté se pusťte do prostorů mezi knoflíčky a dírkami. Pak přijdou na řadu záda košile a přední strany. Nakonec zkontrolujte límeček a košili pověste na ramínko.

6. Vertikální žehlení párou

V současné době si můžete práci usnadnit pomocí nejrůznějších vychytávek. Jednou z nich je parní žehlička, která vám umožní žehlit oblečení vertikálně přímo na ramínku nebo na stojanu. Nepotřebujete žehlicí prkno ani podložku či deku na žehlení.

Žehlení patří k praní stejně jako vaření k mytí nádobí. Udělat se to zkrátka musí, ale je moc příjemné, když to někdo udělá za vás. Když svoje oblečení pošlete do čistírny, můžete se těšit na to, že se vám vrátí nejenom čisté a voňavé, ale také perfektně vyžehlené.

Jak na to, radil Hanuš Zvolský z české online čistírny a prádelny Cleany.cz. 


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky