Voda v roce 2021 některým domácnostem zdraží až o 10%. Šetrnější spotřebou mohou ušetřit až tisíce korun ročně – jak na to?


Až takřka deset procent. Tolik si od ledna připlatí za vodu někteří obyvatelé České republiky. Zvláště tíživé bude takové zdražení pro ty, kteří přijdou v důsledku koronavirové krize o práci nebo jim citelně klesnou reálné příjmy. V roce 2021 budou takových domácností statisíce. Cena vodného a stočného vzroste ovšem napříč republikou, průměrně o čtyři až pět procent, tedy citelně nad mírou inflace. Inflaceroce 2021 postupně zpomalí k úrovni dvou procent.  

Z klíčových vodárenských společností zatím největší zdražování oznámila společnost Vodárny a kanalizace Židlochovicko, která odběratelům od ledna navyšuje cenu vody o 9,9 procenta, jak plyne z údajů portálu Naše voda. Více než šestiprocentního zdražení se dočkají také třeba obyvatelé Ivančicka nebo Znojemska.  

Právě na Ivančicku, kde tamním obyvatelům vodu zajišťuje akciová společnost Vodárenská, mají takřka nejdražší vodu v zemi, když za ni v příštím roce v rámci úhrady vodného a stočného zaplatí 112 korun za metr krychlový. Pro srovnání, na Krnovsku zaplatí za to samé jen zhruba polovinu, přesněji 56,10 koruny. Společnost Krnovské vodovody a kanalizace patří k nejlevnějším v zemi.  

Zdražení vody v příštím roce tak vodárenským společnosti v průměru pokryje inflaci. Zbude jim na další výdaje, včetně těch na investice do vodovodní infrastruktury, která je na řadě míst země, včetně metropole Prahy, stále historicky podfinancovaná.  

Kromě inflace a nutnosti investic do zastaralých vodovodních řadů odráží růst vodného a stočného dozvuk citelného vzestupu mezd napříč ekonomikou, které pochopitelně rostly i vodohospodářům, nebo zdražování energií typu elektřiny. Jak růst mezd, tak právě cen elektřiny ovšem letos kvůli koronavirové krize zpomalil, případně nastal dokonce jejich pokles. V roce 2022 i kvůli slabší inflaci příštího roku proto ceny vody porostou mírněji než v roce 2021 nebo než letos.  

Cena vody“, přesněji tedy cena vodného a stočného, představuje výši platby za dvě základní služby. Zaprvé, za přivedení vody z nádrže nebo vrtu do úpravny a následnou výrobu vody pitné a její rozvedení do statisíců objektů. A poté její odvedení v podobě odpadní vody, vyčištění a vypuštění zpět do přírodního koloběhu. Například k provozu vodních čerpadel je zapotřebí elektrické energie, pročež zdražení vodného a stočného zrcadlí právě i nedávný citelný růst cen elektřiny.  

Domácnosti mohou šetrnější spotřebou vody ušetřit tisíce korun ročně. Vanu lze pro potřeby koupele naplňovat třeba jen do poloviny. Lze pořídit úspornou sprchovou hlavici s třeba i poloviční spotřebou vody oproti hlavici běžné. Moderní toaleta zase umožňuje dvojí splachování s úspornějším průtokem – jen tak může domácnost ušetřit tisíce korun ročně. Desítky litrů vody lze ušetřit při jediném praní v moderní pračce v porovnání s pračkou starší. Podobného efektu lze docílit s moderní myčkou v porovnání s myčkou dřívějšího data výroby. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na : www.trinitybank.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality