Co můžeme očekávat od hypotečního trhu v roce 2021?

Zájem o hypotéky byl v roce 2020 opravdu velký. Navzdory pandemickým opatřením, která nás provázela prakticky celý rok. Jen za rok 2020 Češi utratili skoro 200 miliard korun za hypotéky. Jak ale bude vypadat trh s nemovitostmi v roce 2021?

Nynější ekonomická nejistota spolu s hrozbou narůstajícího počtu nesplacených hypoték po ukončení úvěrového moratoria nutí banky posuzovat hodnotu zastavované nemovitosti mnohem opatrněji.

„Podle všech aktuálních ukazatelů, se očekává, že na hypotéku nedosáhne každý a celkový objem sjednaných úvěrů bude pravděpodobně o něco nižší než letos. Banky budou u zájemců o hypotéku nadále pozorně sledovat zdroj příjmu a opatrnější budou zřejmě i v odhadech cen zastavovaných nemovitostí . Již při první vlně pandemie koronaviru si banky vytvořily seznam oborů a profesí, které lockdown rychle připraví o značnou část nebo dokonce veškeré příjmy. Konkrétně se jedná například o pracovníky v cestovním ruchu, hotelnictví, gastronomii, kultuře či volnočasových aktivitách. Lidé pracující v těchto oborech budou mít i v následujícím roce malou šanci získat hypotéku. Zlomovým okamžikem může být vakcína nebo výrazné zlepšení epidemiologické situace,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Čeká se mírný pokles zájmu

Letošní rok je rekordní nejen co do počtu změn, ale také celkového objemu sjednaných hypoték. Podle dostupných dat Fincentrum Hyponidexu za prvních deset měsíců tohoto roku se celkový objem poskytnutých hypoték přiblížil k hranici 200 miliard korun. Již dnes je tedy jasné, že budou pokořeny rekordy z let 2016 a 2017. V příštím roce ale pravděpodobně nastane mírné ochlazení zájmu o nové hypotéky.

Banky snižují odhadní ceny nemovitostí

Banky poskytující hypotéky se i přes pokračující optimismus na trhu nemovitostí začínají připravovat na horší časy. A jedním z projevů je právě výrazně nižší ocenění nemovitosti, než je její aktuální kupní cena. Nejvíce se toto projevuje u starších realit v původním stavu a nemovitostí v méně vyhledávaných lokalitách. Zde může být odhad citelně níže než kupní cena. Banky se takto snaží minimalizovat riziko finanční ztráty.

Obavy bank mohou v následujících měsících mírně zhoršit dostupnost vlastního bydlení. Češi si totiž budou muset na koupi vyhlédnuté nemovitosti připravit ještě více vlastních peněz. V případě nízké odhadní ceny nemovitosti je možné nabídnout bance do zástavy i jinou vhodnou nemovitost. V tomto případě je reálné pokrýt celou kupní cenu nemovitosti hypotékou. Odhady cen nemovitostí se u jednotlivých poskytovatelů hypoték mírně liší. Vyplatí se proto spolupracovat se zkušenými hypotečními poradci, kteří umí na základě vlastních zkušeností vybrat nejvhodnější banku.

Hypotéky ovlivní i nezaměstnanost

V roce 2021 lze také čekávat pozvolný růst nezaměstnanosti. Řadě firem totiž dochází finanční rezervy a dříve či později některé z nich začnou propouštět. Není vyloučeno, že se seznam „problémových profesí“ s rostoucí nezaměstnaností ještě rozšíří. Čím horší budou čísla nezaměstnanosti, tím méně lidí se rozhodne pro hypotéku.

Za hypotéku si připlatíme

V posledním čtvrtletí letošního roku dosedly úrokové sazby hypoték na pomyslné dno. Banky nabízely hypoteční úvěry i za méně než 1,5 procenta ročně. V roce 2021 se větší rizikovost klientů a oslabená ekonomika promítne do úrokových sazeb, které budou pozvolna růst. Když sazby hypoték rostou, zájem o ně obecně klesá. Nečekejte ovšem žádné dramatické zdražování úvěrů na bydlení. V prvním pololetí se budou úrokové sazby hypoték pohybovat nejspíše v rozmezí dvou až tří procent.

Nemovitosti budou stát více

Po vypuknutí pandemie koronaviru řada Čechů očekávala, že ceny nemovitostí začnou klesat. Dostupná data ovšem ukazují pravý opak – ceny navzdory koronakrizi dále rostou. Ceny bytů, rodinných domů, stavebních pozemků a ostatních nemovitostí se odvíjí především od aktuální poptávky a nabídky. Poptávka po nemovitostech v dobrých lokalitách bude i v roce 2021 převyšovat nabídku a prodávající nebudou mít žádný důvod snižovat ceny.

Zájem o rekreační nemovitosti poroste

Očekávat lze rovněž vyšší zájem o rekreační objekty či zahrady, jejichž ceny mohou dále růst. K mírnému poklesu cen nemovitostí dojde maximálně v horších lokalitách, které jsou daleko od větších měst, mají špatnou občanskou vybavenost a nedostatek pracovních příležitostí.

Snížení daňových odpočtů u hypoték

Zejména zájemci o dražší nemovitosti spěchají s uzavřením hypoteční smlouvy do konce letošního roku. Důvodem je úprava limitů daňových odpočtů u hypotečních úvěrů. U hypoték uzavřených od 1. ledna 2021 si lze totiž odečíst od základu daně už jen úroky do výše maximálně 150 tisíc korun (pozn. u hypoték sjednaných do konce letošního roku to je až 300 tisíc korun).

„Součástí zákona rušícího čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti je rovněž prodloužení časového testu. U nemovitostí nabytých od 1. ledna 2021 se prodlužuje časový test pro osvobození od daně z příjmů fyzických osob z pěti na deset let. Cílem této změny je především zamezit spekulativním nákupům nemovitostí,“ dodává Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Hypotéky