S covidem se růst cen nemovitostí rozhodně nezastavil
Máme tedy prostor se aspoň stručně vrátit k údaji, který trochu zanikl v silvestrovské a novoroční vřavě: jde o růst cen nemovitostí v Česku. Zřejmě nejspolehlivější údaj na toto téma, tedy House Price Index (s celoevropsky harmonizovanou metodikou) se v Česku ve 3. čtvrtletí roku 2020 zvýšil meziročně o 8,4 % (v grafu níže červená čára):
Z uvedeného grafu taky vyčteme, že ceny nemovitostí se od konce roku 2014 (tj. za pouhých cca 6 let) zvýšily o 60 %. To vychází v průměru na více než 8 % ročně, což je v dnešní době nízkých výnosů, kam se člověk podívá, vcelku slušné zhodnocení. Je ale třeba vzít v úvahu, že čísla jsou (nebo by aspoň měla být) očištěná o změnu kvality. Jde tedy o růst ceny pomyslné nemovitosti, která nezměnila svou kvalitu.
Pokud budeme předpokládat, že obytné nemovitosti zcela ztratí svou použitelnost zhruba za 100 let, pak na jeden rok připadá 1 %, které je třeba od onoho 8procentního růstu odečíst (protože toto 1 % musíme vynaložit na opravy, aby kvalita zůstala stejná), pokud chceme spočítat skutečný čistý kapitálový zisk. Těm z vás, kteří jste danou nemovitost navíc ještě pronajímali (za víc, než kolik bylo třeba utratit za dodatečné opotřebení a další náklady způsobené pronajímáním), patří uznání: dobře vy!
Celkově lze říci, že koronakrize rozhodně (zatím) nepřinesla zpomalení růstu cen nemovitostí; u nových tento růst dokonce dále urychlila (a to zřetelně). A růsty cen domů a bytů jen tak neustanou, jak jsem se nedávno snažil vysvětlit.
Eurostat bohužel vydal zatím jen čísla za 2q20. V jejich rámci si Česko udrželo pozici poblíž nejvyšších hodnot – viz tento graf:
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %