Loňský rok zahýbal s nájemním bydlením. V Praze a Brně byty výrazně zlevnily
Loňský rok přinesl zásadní změny a výkyvy v oblasti nájemního bydlení. Tisíce menších bytů, z velké části provozované v režimu Airbnb, se kvůli koronavirové pandemii vlily na trh dlouhodobých pronájmů, což zapůsobilo na ceny. Ty se v průběhu roku měnily jako na houpačce. V posledním kvartále loňského roku zejména v Praze a Brně znovu klesaly, a to v řádu stovek korun. V meziročním srovnání jde ale už o tisíce. Karta se tak začíná obracet ve prospěch nájemců. Vyplývá to ze statistik společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 1 300 bytů v hodnotě přesahující 6 miliard korun. S tímto trendem souvisí i poměrně výrazný nárůst inzerce.
„Z čísel za poslední kvartál je patrné, že pokles cen se dále prohloubil. Zejména jde v tomto směru o Prahu a Brno. Jedním z faktorů mohou být i zavřené vysoké školy. Zdá se, že klasická prezenční výuka se v tomto školním roce už nerozběhne, proto nemá smysl si byt ve velkých městech na studentský život vydržovat,“ uvedl Martin Březina, CEO společnosti UlovDomov.cz. Větší množství volných bytů logicky vede k poklesu cen nájemního bydlení. „V posledním čtvrtletí loňského roku jsme zaznamenali dosud nejmasivnější nárůst nabídek na trhu. Objem inzerce se v Praze zvýšil o více než 70 procent,“ uvedl Martin Březina.
V Praze v posledním čtvrtletí loňského roku vyšla dispozice 2+kk na průměrných 15 000 korun měsíčně. To je ve srovnání s třetím kvartálem o pětistovku méně. Oproti stejnému období loňského roku tato kategorie, která patří k nejoblíbenějším, zlevnila dokonce o 2 000 Kč. Podobné je to u dalších sledovaných kategorií. U každé z nich nový nájemce ušetří v hlavním městě minimálně tisícovku měsíčně, u kategorie 3+kk dokonce až 3 500 korun.
Také v Brně je bydlení nyní dostupnější než před rokem. Zlevnily všechny typy bytů od dispozice 2+kk a větších. Rozdíly jsou patrné především v meziročním srovnání, řádově se jedná o stovky korun. Byt kategorie 2+kk aktuálně vyjde na průměrných 13 500 korun měsíčně. „Odliv nájemníků do menších měst, kde jsou nájmy obecně nižší, může paradoxně způsobovat to, že v těchto lokalitách nájmy rostou z důvodu zvyšující se poptávky,“ doplnil Martin Březina ohledně dalších sledovaných měst.
Dynamické změny na trhu s nájemním bydlením ilustrují statistiky zveřejněných inzerátů. Ve čtvrtém kvartálu bylo na portálu UlovDomov.cz inzerováno celkem 12 445 nabídek pronájmu v Praze, zatímco ve třetím čtvrtletí jen 7 194, což znamená nárůst o 73 procent. Nejvíce nabídek bylo tradičně na dispozici 2+kk, která tvořila skoro třetinu. I u této kategorie ale analýza zaznamenala poměrně razantní nárůst, a to o 68 procent na 3 928 nabídek.
Ze statistik bytového portfolia, o které pečuje Ideální nájemce, dále vyplývá, že více než dvě třetiny žadatelů mají zájem o částečně vybavený byt, 17 procent zájemců si k bytu přeje vlastní parkování, polovina vyžaduje k bytu sklep a asi 60 procent má zájem o byt s balkonem či terasou. Přestože průměrný věk zájemce o nájemní bydlení je v největších městech republiky 27 let, nejmladší žadatel byl o dekádu mladší, nejstaršímu bylo dokonce 85 let.
Tabulka: Ceny nájemního bydlení ve velkých městech v průměru za 4. čtvrtletí 2020 (v Kč)
Tabulka 2: Meziroční srovnání posledních čtvrtletí roku 2020 vs. 2019 (v Kč)
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Čína a nástup elektromobilů: Co znamená pro ropný průmysl?
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
- Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
- Interview Plus: Hrnčíř: Energie nám uměle zdražuje Evropská unie (audio)