Letošní realitní trh: bude rok 2021 znamenat rozvoj nájemního bydlení?
“Podíl nájemního bydlení je dle Eurostatu v ČR historicky na poměrně nízké úrovni (kolem 22 %), která je výrazně pod průměrem EU (cca 30 %). Zejména v posledních letech se ale vytváří všechny předpoklady pro to, aby se tento podíl do budoucna zvyšoval. Stačí se podívat na záměry velkých developerů, kteří již nyní plánují významnou část své produkce vyčleňovat právě pro nájemní bydlení. To je poměrně nový fenomén, který nemá v porevoluční historií ČR obdoby,” odůvodňuje svůj odhad vývoje Jakub Kořínek, spoluzakladatel Fondu Českého Bydlení (Fondu). Mění se podle něj také přístup zájemců o bydlení a jejich chování jak ve větších městech, tak v regionech.
Meziroční pokles cen nájmů v celorepublikovém průměru sice ovlivnila Praha, naopak většina krajů zaznamenala ale meziročně růst cen nájemného. Trh se nicméně změnil i bez ohledu na covid-19. Ještě loni v lednu musel investor počítat s tím, že bude platit daň z nabytí nemovitosti ve výši čtyř procent a průměrná úroková sazba (p.a.) u hypoték byla dle dat webu hypoindex.cz téměř 2,4 procenta p.a. Nyní je ale už daň zrušena a průměrná sazba klesla ke dvěma procentům p.a. To vše podle Jakuba Kořínka trhu jednoznačně prospívá.
Letošek budou prodejní ceny ještě mírně růst, otázkou je další vývoj
“Pokud se jedná o letošní rok, očekáváme ještě stále mírný růst. Stagnace nebo pokles jsou, dle mého mínění a toho, co vidíme na trhu, jenom málo pravděpodobné. Někteří analytici předloni předpovídali pokles cen, ale nestalo se tak a ceny bytů v některých okresech meziročně narostly i o více než deset procent. Pokud by se situaci s koronavirem nepovedlo uspokojivě a definitivně vyřešit a aktuální recese by přerostla v plnohodnotnou ekonomickou krizi, je možné očekávat, že by došlo ke korekcím také na rezidenčním trhu,” upozorňuje Kořínek.
V současnosti vidí v chování Čechů dvě protichůdné tendence. Na jedné straně obavu z budoucnosti a pokles příjmů v některých sektorech, na straně druhé velké množství volných peněz a snahu je umístit do bezpečné a stabilní investice, jako jsou nemovitosti, dražby obrazů či bankovky. Tento druhý faktor bude podle Jakuba Kořínka letos převažovat, bude-li navíc posílen začátkem očkování proti covidu-19.
Vývoj ovlivní i situace kolem nového stavebního zákona, od kterého si zákonodárci slibují zrychlení výstavby a zvýšení bytové produkce. Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a klesající úrokové sazby jsou podle Jakuba Kořínka bezpochyby vzpruhou pro rezidenční trh, v realitě stoupajících cen bytů však mají pro běžného zájemce o koupi bytu pouze omezený účinek. Lze očekávat, že mnoho zájemců o koupi bytu zvolí v době nejistoty spíše vyčkávací taktiku a dočasně si zvolí právě nájemní bydlení.
Bytová produkce ani při současných rekordních cenách nedokáže uspokojit výrazně větší poptávku, míní manažer zakladatelů Fondu David Fogad. “Kromě Prahy očekáváme silnou poptávku také ve většině krajských měst a dalších regionálních centrech. Obecně lze tvrdit, že největší poptávka po rezidenčních nemovitostech je tam, kde lidé mají zájem bydlet. To znamená dostatek pracovních příležitostí, dobrou občanskou vybavenost, dopravní infrastrukturu a další faktory,” dodal Fogad.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %
- Byly zahájeny historicky první elektronické aukce městských bytů. Prvních 10 jednotek
- Počet obyvatel hlavního města neustále roste, Pražanů loni za devět měsíců přibylo 7393
- YIT rozšiřuje spolupráci s RSJ o projekt Toivo Roztyly
- Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025? Ceny dále porostou, sazby by mohly klesnout k 3,5 %