Spíte v zimě dobře? Pokud ne, můžete mít špatnou přikrývku
Když se řekne zimní přikrývka, většina lidí si představí silnou a hutnou peřinu, do které se můžeme pořádně zachumlat a zahřát se i v těch nejchladnějších dnech. Není ale pravidlem, že čím tlustší deka, tím je teplejší. V posledních letech trend směřuje k lehkým a vzdušným přikrývkám, které zahřejí úplně stejně jako duchna po babičce. To důležité totiž mají společné.
„To, čím nás ve skutečnosti přikrývka zahřívá, je vzduch. Čím více vzduchu, tím lépe. Tento vzduch sami ohříváme svým tělesným teplem a úkolem přikrývky je držet ho celou noc u nás,“ vysvětluje Josef Handrejch. Jak vybrat lehkou přikrývku, která spolehlivě zahřeje?
Nejdůležitějším kritériem je kvalita výplňového materiálu. „V současnosti můžete na trhu vybírat z přírodních materiálů (např. ovčí vlna, peří apod.) nebo syntetických vláken, která jsou vhodná pro alergiky a jejich údržba je daleko snadnější a pohodlnější. Výrobou přikrývek se zabýváme již 20 let a našim zákazníkům doporučujeme prošité přikrývky z dutých vláken,“ radí zakladatel.
Vlastnosti dutého vlákna
Pojem „duté vlákno“ naznačuje, že uvnitř vláken je právě tolik žádaný vzduch. Z hlediska tepelného komfortu je proto rouno dutého vlákna pro výrobu zimních přikrývek optimální. Pro výrobu prošívaných přikrývek je nejvhodnější tzv. termicky pojené duté vlákno ze 100% polyesteru, které má až dvojnásobnou životnost oproti těm z nepojených vláken. Rouno se vyrábí v různých tloušťkách a gramážích. Pro zimní období je vhodné vybrat přikrývku s vyšší gramáží, nejteplejší přikrývky mají minimálně 400 g vláken na m² a více.
Vnější materiál přikrývky
Rouno dutého vlákna se do přikrývky vkládá pod povrchovou tkaninu. Její kvalita je neméně důležitá pro dlouhou životnost přikrývky. „V současnosti je nejpoužívanějším povrchovým materiálem mikrovlákno složené ze 100% polyesteru. Tento materiál díky velké hustotě dostavy velmi jemných přízí nepropouští duté vlákno vně přikrývky,“ vysvětluje Josef Handrejch.
Správné prošití přikrývek
Tvar prošití je velmi důležitým faktorem pro stabilitu a udržení rouna dutých vláken v přikrývce. „Nedoporučujeme přikrývky, které mají pouze vodorovné nebo pouze příčné prošití v rovném, vlnkovitém, nebo cikcak tvaru. Důvodem je, že rouno není dostatečně upevněno k povrchové tkanině a k okraji přikrývky. Prošití by mělo být po obvodě celé přikrývky, co nejblíže k jejímu okraji. V případě obvodového prošití už tolik nezáleží na tom, jak je prošitý vnitřek obdélníku. Nám se osvědčilo prošití do osem, které brání nežádoucímu pohybu rouna v přikrývce, zároveň ale není příliš husté, aby snížilo hřejivost přikrývek,“ vysvětluje výrobce.
Thermo provedení
Hřejivost přikrývky ještě zvyšuje tzv. thermo provedení. Přikrývky thermo jsou vyrobené speciálním způsobem, kdy jsou k sobě dvě celoroční přikrývky pevně spojeny lemovacím strojem. Díky této výrobě vzniká uvnitř přikrývky vzduchová kapsa, která izoluje teplo pod přikrývkou.
„Správný výběr přikrývky je důležitý pro kvalitní spánek a zajistí, že vám přikrývka déle vydrží. Při správné péči je minimální doba použití 5 let,“ dodává odborník.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie
Články Interiéry
- Podzim ve znamení teplých barev: Jak si zútulnit svůj domov na dlouhé podzimní večery?
- Každá vanová baterie má svůj styl, který je ten váš?
- Skrytá zárubeň — tajemství dokonalého designu s praktickým přesahem
- Stylový home office 6x jinak
- Jak vyzrát na pořádek v koupelně? Tipy na rozvržení úložných prostor a volba vhodných řešení
- Jak udržet pořádek v koupelně? Se stylovým nábytkem i pomocníky!