dTest radí jak ušetřit za elektřinu při používání počítače
Odeslání e-mailu s přílohou o velikosti 1 MB odpovídá zhruba hodinové spotřebě žárovky. Kromě využívání internetu zvyšuje nároky na množství elektrické energie při používání počítačů konkrétní vybavení i návyky, které lze poměrně snadno změnit. Trávíte-li před monitorem velkou část dne, vyplatí se jim věnovat pozornost jak kvůli rodinnému rozpočtu, tak s ohledem na životní prostředí.
Statistiky uvádějí, že pokud by byl internet zemí, byl by třetím největším spotřebitelem elektřiny na světě hned za Čínou a Spojenými státy americkými. V současné době, kdy se vlivem protiepidemických opatření do online prostředí přesunula další část pracovních i volnočasových aktivit, stojí za to zamyslet se nad tím, jak i při této činnosti snížit spotřebu energie. Zajímavé postřehy a konkrétní rady shrnula do tří bodů Eduarda Hekšová, ředitelka nezávislé spotřebitelské organizace dTest.
1. Úspornější vybavení
O spotřebě rozhodujete už při výběru konkrétního modelu, zpravidla totiž roste s výkonností počítače. Zvyšují ji také připojené monitory s větší úhlopříčkou a reproduktory. K nejnáročnějším tak patří herní počítače, jejichž spotřeba může být až desetinásobně vyšší než u běžného notebooku. Až čtyřikrát více elektřiny než notebook může spotřebovat i kancelářský pevný počítač. Je-li to možné, pořiďte si úspornější vybavení, jakým jsou například zdroje s nejvyšší energetickou účinností 80 PLUS Platinum a procesory vyráběné nejnovější technologií (7nm). Ke snížení spotřeby pochopitelně přispívá vypínání počítače v pauzách mezi prací či hraním. Časté zapínání a vypínání však počítačům nesvědčí, kompromisem je tedy vypínání při odchodu z práce nebo přes noc.
2. Maily pod kontrolou
Právě efektivnější e-mailová korespondence skýtá řadu příležitostí pro snížení spotřeby energie. Se zajímavou kampaní přišel v loňském roce britský dodavatel energií OVO Energy. Vytipoval deset kategorií zbytečných e-mailů obsahujících pouze poděkování, přání hezkého večera či víkendu, pozdravy a podobně a během studie provedené v listopadu 2019 zjistil, že se ve Velké Británii každý den odešle 64 miliónů zbytečných e-mailů. Pokud by každý dospělý Brit denně poslal o jeden e-mail méně, Velká Británie by ročně snížila své uhlíkové emise o 16 433 tun. To odpovídá více než 81 000 letů z Londýna do Madridu.
„Než odešlete e-mail, zkuste se zamyslet nad tím, jak ho napsat, tak aby si ze strany adresáta nevyžádal spoustu dalších zpráv kvůli upřesnění a doplnění informací. Do jednoho e-mailu spojte více témat, která s dotyčným řešíte. Zvažte také, kolika příjemcům v kopii musíte konkrétní sdělení směřovat. Přílohy nezapomínejte komprimovat a není-li nutná tisková kvalita fotografií, posílejte je v nízkém rozlišení,“ radí Eduarda Hekšová z dTestu.
Energeticky náročné není jen odesílání e-mailů, ale i jejich ponechání ve schránce. Ukládejte si tedy jen důležité zprávy, ostatní mažte. Archivované e-maily zařazujte do kategorií, snáze je pak najdete, čímž rovněž přispíváte ke snížení spotřeby energie.
3. Šetrné surfování
K plýtvání elektřinou vede i zbytečné, tedy například opakované, vyhledávání. Vyhnout se mu můžete promyšleným zadáváním dotazů. „Pomůže také přidání často navštěvovaných stránek do záložek nebo uložení získaných informací na disk počítače tak, abyste je měli po ruce a nemuseli je stále znovu vyhledávat,“ doporučuje Eduarda Hekšová.
Energeticky náročné jsou i stále populárnější aktivity jako zálohování v cloudu nebo streamování filmů, které vyžaduje připojení k internetu po celou dobu sledování.
„Na snižování spotřeby energií, které je jedním z prostředků v boji s energetickou chudobou, se zaměřuje i mezinárodní projekt STEP, kterého se dTest účastní společně s dalším spotřebitelskými organizacemi z členských států Evropské unie. Součástí projektu je poskytováno poradenství spotřebitelům postiženým energetickou chudobou,“ uzavírá Eduarda Hekšová. Více o projektu naleznete na www.stepenergy.eu/cs/.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?
- Poptávka po FVE výrazně roste především ve firmách. Kdy se vyplatí využít dotace?
- Televize slaví svůj světový den. Denně ji v Česku podle statistik sleduje průměrně každý člověk 3 a půl hodiny (video)
- Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
- Buďte v zisku. Využívejte řízení fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla umělou inteligencí
- Uvažujete o tepelném čerpadle? Pozor na změny v dotacích