Znepokojivé změny na trhu s výrobou elektrické energie v Mexiku
Znepokojivé změny na trhu s výrobou elektrické energie v Mexiku
12.02.2021 / 19:23 | Aktualizováno: 12.02.2021 / 19:36
Mexická vláda předložila poslanecké sněmovně návrh na změnu zákona o elektrické energii, stěžejní části energetické liberalizace z roku 2013. Změna by omezila přístup soukromých výrobců elektrické energie na trh a zvýhodnila postavení státního výrobce - Federální komise pro elektřinu. Podle nezávislých expertů se jedná o další z kroků mexické vlády směrem ke zvýhodňování státních výrobců a omezování volné hospodářské soutěže v oblasti energetiky. Tento postoj mexické vlády, který retroaktivně mění ‚pravidla hry‘ může mít negativní dopad na i příliv zahraničních investic.
Energetický trh v Mexiku se pro soukromé investory a výrobce otevřel energetickou reformou v roce 2013. Do té doby trh ovládaly dvě státní společnosti – Federální komise pro elektřinu (CFE) a státní ropná společnost PEMEX.
Reforma odstartovala prudký nárůst privátních aktérů na energetickém trhu, do velké míry se jednalo o zahraniční investory. Již v roce 2015 proto zajišťovali 26,7 % produkce elektřiny soukromí výrobci a dnes je to téměř polovina veškeré elektrické energie v zemi. Otevřením trhu soukromým aktérům došlo k zefektivnění výroby a dramatickému snížení cen elektrické energie.
S nástupem vlády prezidenta Lópeze Obradora, který je zastáncem energetické neutrality země a kritikem privatizace energetického sektoru, se tento trend začal měnit. Nejdříve byly pozastaveny a následně v roce 2019 zrušeny aukce na dodávky energie z obnovitelných zdrojů a odvoláno několik dlouhodobých projektů zelené energie. Tedy zásadní prvky energetické reformy, s nimiž soukromí investoři při rozhodnutí o svých investicích v Mexiku počítali.
Dalším zásahem byla změna pravidel pro vydávání tzv. certifikátů čisté energie (CEL), která v roce 2020 umožnila i starším státním elektrárnám (zejm. vodním a geotermálním) získat tyto certifikáty. Cena certifikátu tak klesla, a s tím i rentabilita soukromých investic do výroby zelené energie. Proti novému přístupu se ohradilo i zahraničí, včetně Evropské unie. Nová politika totiž ohrozila 44 projektů, včetně investičních projektů společností z EU v objemu přes 6,4 mld. USD. Dlouho na sebe nedaly čekat ani soudní žaloby a na základě jedné z nich rozhodl v únoru 2021 Nevyšší soud Mexika, že velká část vládních opatření je pro porušení pravidel volné hospodářské soutěže neústavní.
I přesto předložila vláda poslanecké sněmovně návrh na změnu zákona o elektrické energii, která se nese ve stejném duchu jako Nejvyšším soudem zrušená opatření. Změna by omezila přístup soukromých výrobců elektrické energie na trh a zvýhodnila postavení státního výrobce elektřiny CFE.
S ohledem na aktuální politiku mexické vlády je třeba počítat s tím, že tyto snahy, směrem ke zvýhodňování státních výrobců a omezování volné hospodářské soutěže v oblasti energetiky, budou pokračovat a mohou mít vliv na příliv zahraničních investic do země.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Fiala: Ještě před dvěma lety jsme neměli jinou možnost než odebírat plyn pouze z Ruska. A nechat se vydírat (video)
- Zelená energie - Nábytek pod střechami prodejen XXXLutz Česká republika a Möbelix Česká republika v Hradci Králové (video)
- Airbnb, Booking a dostupnost bydlení
- Nafta zdražuje, benzín stagnuje. Důvodem je růst cen zemního plynu a obava z jeho nedostatku v EU po Novém roce 2025
- Klientům Centropolu od ledna klesnou ceny až o 39 %. U hlavního produktu na elektřinu to bude o více než 13 %
- Energetický paradox během Trumpova a Bidenova prezidentství