Sny o bydlení: Je satelit vždy tou správnou volbou?
Milované i zesměšňované, takové jsou satelitní městečka, které se již několik desetiletí objevují po celé zemi a stále v nich nalézají nový domov mnozí Češi. A ani měnící se životní styl na odlivu lidí z většiny měst zásadně nic nemění. I proto, že v České republice na rozdíl například od Spojených států, neexistuje mnoho samostatných enkláv rodinných domků izolovaných od jiných sídel, většinou jsou totiž větší či menší čtvrtě napojeny ke stávajícím vesnicím a městům.
„Čím dál větší množství klientu hledá taková místa, které vedle kvalitního bydlení nabízí alespoň základní infrastrukturu a rozumné dojezdové vzdálenosti. Vyloženě horkým zbožím jsou však pěkné stavební pozemky s dobrou dopravní dostupností jak autem, tak ideálně i hromadnou dopravou. Obzvlášť v okolí krajských měst může částka i za menší stavební parcelu dosáhnout několika milionů a představovat i více než polovinu celkové investice potřebné pro realizaci snu o vlastním bydlení,“ vysvětluje Kamila Houšková z realitního portálu RealityPro.eu.
Vzhledem k zvyšujícím se cenám domů i pozemků také stále roste tlak na kupující, kteří hledají vhodnou starší i novou nemovitost v čím dál větší vzdálenosti od větších měst, kde pracují, baví se a tráví velkou část svého času.
„Většina zájemců o rodinný domek hledá co možná nejlepší průnik mezi dostupností, místní vybaveností a kvalitou, obecně však platí, že nejzásadnější vliv má vždy lokalita samotná, která dokáže umenšit horší technický stav, dispozice, nebo nutnost stávající objekt úplně demolovat,“ vysvětluje Kamila Houšková a dodává, že nepsaným realitním trhákem jsou obce, které poskytují kvalitní spojení vlakem či autobusem.
Avšak samotná vzdálenosti mezi obcí, kde si lidé chtějí přestěhovat a místem kde pracují je poměrně virtuální. Je totiž obrovský rozdíl jet například třicet kilometrů po dálnici nebo po okresní silnici, a to jak z hlediska pohodlí, tak i vynaloženého času. Z pohledu hromadné dopravy je zase bezpečnějším propojením vlak, protože autobusy mohou mít obecně nižší spolehlivost v ranních a odpoledních špičkách.
Zvyšující se cena jak stavebních parcel, tak i stavebních materiálů v posledních letech má vliv také na velikost nově postavených domů. Například v roce 2009 měl průměrný rodinný dům obytnou plochu 94,4 m2. Ta v roce 2018 poklesla na 92,1 m2. Na vině však nejsou jenom úspory.
B3 Technology
Společnost B3 Technology, s. r. o. vznikla jako mateřská společnost skupiny firem cílící převážně na realitní trh. Core byznysem je on-line marketing v realitním sektoru. Ve struktuře firem vznikají nové start-upy zaměřené na e-commerce a PR.
Společnost se též profiluje jako venture kapitálová, investující do dalších startupových společností. Pro své klienty zajišťuje i odborné poradenství a mentoring.
Více informaci na: www.b3technology.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Fiala: Ještě před dvěma lety jsme neměli jinou možnost než odebírat plyn pouze z Ruska. A nechat se vydírat (video)
- Zelená energie - Nábytek pod střechami prodejen XXXLutz Česká republika a Möbelix Česká republika v Hradci Králové (video)
- Airbnb, Booking a dostupnost bydlení
- Nafta zdražuje, benzín stagnuje. Důvodem je růst cen zemního plynu a obava z jeho nedostatku v EU po Novém roce 2025
- Klientům Centropolu od ledna klesnou ceny až o 39 %. U hlavního produktu na elektřinu to bude o více než 13 %
- Energetický paradox během Trumpova a Bidenova prezidentství