Roztál sníh, neuklizený štěrk, písek, zbytky soli a psí exkrementy hyzdí ulice
„Letošní zima opět po letech přinesla sněhovou nadílku a jarní úklid bude náročnější než v letech se zimami beze sněhu,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher. „Podcenění jarního úklidu by se nevyplatilo, protože na ulicích leží po zimě velké množství posypových materiálů, soli, štěrku a kamínků. Ty je třeba uklidit,“ dodává.
Lidé v zimě méně uklízejí, i po psech
V zimním období mají lidé obecně tendenci venku méně uklízet. Často totiž prší nebo leží sněhová pokrývka, což úklid komplikuje. Sníh často také skryje, co by jinak bylo vidět. A když pak roztaje, nashromážděný nepořádek spatří světlo světa. Jarní úklid pak musí právě tyto nečistoty důkladně odstranit.
Pejskaři v zimě sbírají exkrementy po psech také méně než jindy. A opět s táním sněhu se objevují časem nashromážděné poklady. Ty jsou pak uklízeny většinou ve stejném režimu jarního úklidu jako ostatní nečistoty.
Polétavý prach škodí zdraví
Včasné odklizení zimního posypu výrazně snižuje množství polétavého prachu v ovzduší. Silná automobilová doprava totiž posypové materiály ležící na komunikacích stále více rozmělňuje a víří v ovzduší. Takto rozvířený prach se významně podílí na celkovém množství polétavého prachu v ovzduší, některé údaje říkají, že až z jedné čtvrtiny. Pečlivý jarní úklid pak tento problém výrazně zmírní.
Kamínky mohou poškozovat majetek
Pokud nedojde k včasnému úklidu posypových kamínků, ulice se plní materiálem, který je nebezpečný zejména pro lak automobilů, ale i pro další majetek. Odletující kamínky totiž dokáží poškodit lak na vozidle až do té míry, že se může barva odloupnout na kov a místo začne rezavět. Riziko pak představují i pro čelní skla automobilů.
Jak na to, aby bylo čisto
Ať už se jedná o jarní úklid městských či obecních komunikací nebo firemních prostor, vše se odvíjí od strategického a systematického přístupu k úklidu. Ten začíná u venkovních prostor a neocenitelnými pomocníky jsou větší či menší zametací stroje, komunální nosiče nástaveb nebo komunální zametací stroje . „Profesionální péče o venkovní čistotu totiž zamezí nejen dalšímu víření zdraví škodlivého polétavého prachu, ale i zanesení nečistot do všech vnitřních prostor a následnému poničení vnitřních povrchů. Ve většině případů je třeba eliminovat zejména prach, štěrk, kamínky a nečistoty které zůstaly po zimě,“ uzavírá Lukáš Rom z Kärcher.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Průzkum: Většina Čechů se s dárky vejde do deseti tisíc. Největší radost pod stromečkem udělá nový telefon
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- YIT ještě letos spustí v Kladně jeden ze svých prvních mimopražských projektů
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- KRIZE BYDLENÍ: České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova, nejvíce v Královéhradeckém a Plzeňském kraji
- V první polovině roku 2024 se v práci zranilo 22 741 osob, mají nárok na odškodnění