Barvy světla v interiéru: jak naladit příjemnou atmosféru i správné osvětlení pro práci?
Světlo v interiéru hraje jednu z klíčových rolí v tom, jak se v něm budeme cítit i jak výkonní budeme při práci. Správná kombinace umělého a denního osvětlení je proto velmi důležitá a v každé místnosti v našich domovech má zvolené světlo svůj význam. Představujeme několik tipů, na co se při volbě barvy světla zaměřit.
Rozdíly v barevnosti světla
Teplota chromatičnosti, neboli barevnosti světla, se určuje v Kelvinech, značených jako K. Obecně pak platí, že čím vyšší je hodnota Kelvinů, tím je světlo bělejší, studenější, u nejvyššího čísla až do odstínů modré. Naopak čím je počet Kelvinů nižší, tím jsou odstíny světla teplejší, laděny do žluta až do červena.
Teplé odstíny jsou vhodné pro příjemné chvíle odpočinku v ložnicích, dětských pokojích či klidnému posezení v obývacím pokoji. Pohybují se v rozmezí 2 800 – 3 300 Kelvinů, pro představu teplota barevnosti svíčky je přibližně 1 900 Kelvinů.
Pocitově neutrální odstíny vhodné pro práci, které lze využít i tam, kde není dostatek denního světla, jako je například kuchyň, koupelna nebo chodba, se udávají mezi 5 000 – 6 000 Kelviny.
Jak barvy působí na naši psychiku
Každá barva světla na nás působí jinak. Teplé tóny jsou nám asi nejsympatičtější, protože navozují pocity klidu, útulnosti a dotváří příjemnou atmosféru, zejména ve večerních hodinách, kdy se tělo zklidňuje po celodenní aktivitě. Studenější odstíny jsou naopak důležité při práci, protože simulují intenzitu denního světla a tím zároveň zvyšují produktivitu a nabudí nás k výkonu.
„Při výběru vyšší barevnosti žárovky není třeba mít obavy, a pokud potřebujete získat více denního světla na práci do místnosti, kde vám chybí, volte ideálně žárovku s 6 000 Kelviny. Taková teplota se udává pro jasné polední světlo. Pozor však na příliš vysoká čísla Kelvinů, například teplota od 7 000 do 10 000 Kelvinů už značí světlo při zatažené až silně zamračené obloze, je tedy velmi studené až modré,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.
Přizpůsobení barevnosti světla v interiéru
Při výběru světel, respektive vhodných žárovek, přihlédněte také ke členění a barevnosti interiéru. Pokud je místnost tmavá, snese více neutrální barvy světla, pokud je naopak interiér laděn do světlých až bílých barev, volte teplejší odstíny světla.
Vhodné je rozdělit světlo do více sekcí. Kromě hlavního osvětlení, je dobré vsadit také na bodové osvětlení. Obojí je vhodné vybírat podle typu místnosti a jejích jednotlivých částí. „Například nad pracovním stolem v obývacím pokoji můžete zvolit bodové studené světlo pro práci, které ještě umocníte světlou stěnou nebo umístěním zrcadla. Zbytek obývací místnosti tak může zůstat v příjemných teplých odstínech,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.
Místo žárovek denní světlo
V místnostech, které to umožňují, se snažte maximalizovat dostatek denního světla. Toho dosáhnete nejen přizpůsobením barevnosti interiéru do světlejších tónů či zakomponováním zrcadel, ale také dodatečnými řešeními. „Někdy se stane, že ve snaze dostat do místnosti více světla, slevujete v designu. Proto, pokud se nechcete vzdát vysněného interiéru kvůli nedostatku světla, nainstalujte do interiéru světlovody. Ty lze vhodně zakomponovat do jakéhokoliv stylu a zároveň znásobit množství denního světla i bez použití žárovek nebo barevného přizpůsobení místnosti,“ uzavírá Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie
Články Interiéry
- Koupelnové poličky bez vrtání
- Smyslně a žensky: Smyslný interiér tvoří především detaily
- Inspirace pro interiérový design: Barva roku 2025 podle Pantone je Mocha Mousse
- Zachumlejte svůj domov - nechte se objemou teplem domova
- Interiérový designér odhalí skrytý potenciál každého prostoru
- Slavnostní dárky: designový porcelán