Odpad třídíme dobře, ale v emisích na jednoho obyvatele jsme čtvrtí nejhorší v Evropě

Češi jsou co do třídění pátou nejlepší zemí v Evropě, za rok každý z nás vytřídí v průměru 51,3 kilogramů recyklovatelného odpadu. V čem ale zaostávají je zpracování bioodpadu a využití zelené energie v domácnostech. Zatímco využití elektřiny z obnovitelných zdrojů se v jiných evropských zemích těší velké oblibě, Češi stále upřednostňují elektřinu vyrobenouuhelných elektrárnách.

Pokud se chcete také podepsat pod skvělou pověst České republiky ohledně třídění, máte to jednodušší než kdy dříve. Barevných kontejnerů je totiž každým rokem víc a v průměru je máme už jen 91 metrů od domu. Věděli jste ale, že pro českou „zelenou vizitku“ můžete snadno udělat ještě mnohem víc?

Zapomenutý bioodpad

Češi třídí rok od roku víc, více odpadu vyhodí do barevných kontejnerů jen v Litvě, Bulharsku, Kypru a Slovinsku. Nejlépe nám jde podle organizace EKO-KOM třídění plastů, takže ve správné popelnici končí 59 % všech plastových obalů. Co nám ale moc nejde, je zpracování bioodpadu. Zbytky jídla tvoří podle odhadů až polovinu veškerého směsného odpadu, na jednoho člověka je to přes 250 kg ročně. Čtyřčlenná rodina tak za rok na skládku pošle přes tunu odpadu, který by mohla jednoduše zpracovat i v domácím kompostu.

I bioodpad je ale možné třídit, podobně jako papír a plast. Slouží k tomu hnědé kontejnery, které obyvatelům může zajistit vedení města. A co se s vytříděným bioodpadem děje? Buďto se odváží na velké kompostárny, kde z něj vzniká humus, nebo do bioplynových stanic, které z něj vyrobí elektřinu.

Pomáhá i energie

Právě u elektřiny máme jako Češi ještě co dohánět. V množství vypuštěných emisí na jednoho obyvatele jsme totiž čtvrtí nejhorší v Evropě. Ze 40 % se na tom podílí energetika, a především uhelné elektrárny vyrábějící špinavou elektřinu, která drancuje naše ovzduší i krajinu. I když se to na první pohled nezdá, každá domácnost může pro naše ovzduší udělat víc, než si myslí. Stačí třeba dávat si pozor na svou domácí spotřebu a zhasínat světlo při odchodu z místnosti. Jen pro představu: při výrobě elektřiny, která rozsvítí běžnou žárovku na 1 hodinu, unikne do ovzduší více CO2, než kdybyste na zahradě spálili jednu velkou PET lahev. A to by udělali jen ti, kterým na životním prostředí vůbec nezáleží.

Zelená energie se vyplatí

Pokud doma používáte elektřinu jen pro svícení a provoz běžných spotřebičů, má průměrná domácnost na svědomí asi 1,3 tuny oxidu uhličnatého ročně. To je přibližně tolik, co zpáteční let z Prahy do New Yorku, přičemž letecká doprava patří mezi nejšpinavější. Jestliže používáte elektřinu i k ohřevu vody a vytápění, vypustí za vás uhelné elektrárny do ovzduší okolo 6 tun CO2 ročně.

„Kolik emisí ročně vyprodukujete provozem domácnosti nebo dojížděním do práce se dá jednoduše spočítat například v internetových kalkulačkách vaší uhlíkové stopy. Často až při vyplňování si člověk uvědomí, že i běžné aktivity mají vliv na naše ovzduší,“ říká Robert Chmelař, zakladatel energetického startupu bezDodavatele.

Pokud už poctivě třídíte a snažíte se o úspornost v domácnosti, dalším krokem pro vás může být přechod na zelenou elektřinu. Tu nabízí třeba startup bezDodavatele, který propojuje domácnosti s českými výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů. Při výrobě čisté energie z obnovitelných zdrojů, tedy slunce, větru či vody totiž žádné emise ani skleníkové plyny nevznikají. Díky výhodným cenám ušetříte nejen přírodu, ale i svoji peněženku – ostatně pro 63 % lidí jsou motivací k ekologickým opatřením právě úspory.

„V Česku jsme se za poslední desítku let naučili třídit odpad a stali jsme se v tomto odvětví světovou špičkou. Bohužel v jiných oblastech, které mají taktéž velký dopad na životní prostředí, stále zaostáváme. Čistou energii přitom může odebírat každá rodina, aniž by v domácnosti poznala jakýkoliv rozdíl,“ doplňuje Robert Chmelař. Jestli tedy chcete pro přírodu něco udělat, zkuste snížit množství odpadu, zhasínat světlo nebo rovnou přejděte na zelenou energii. Stejně jako třídění je to snazší než kdy dříve.




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky