Hypotéka na rodinný dům v roce 2021
Maximální výše hypotéky na rodinný dům činí 90 % zástavní hodnoty nemovitosti stanovené smluvním znalcem banky. Není nutné ručit nemovitostí, kterou kupujete, stavíte či rekonstruujete. Pokud bance ručíte jinou nemovitostí, maximální výše hypotéky se počítá z ceny této (další) nemovitosti. Možností je i ručit více nemovitostmi, např. kupovanou nemovitostí a rekreačním objektem určeným k trvalému bydlení, v takovém případu se maximální výše hypotéky počítá z celkové ceny všech nemovitostí poskytnutých do zástavy.
Nemovitost, kterou bance dáváte do zástavy, je nutné pojistit pojištěním nemovitosti, bez sjednání tohoto produktu vám banka neuvolní peníze z úvěru. V případě, že nemovitost nelze pojistit, např. nachází se v záplavové oblasti, banka ji nepřijme jako zástavu.
Dále, hypoteční banky zajímá technický stav nemovitosti, v případě rekonstrukce či výstavby je to tzv. stav budoucí. Pokud nemovitost není v dobrém technickém stavu, hypoteční banka ji může odmítnout jako zástavu.
Pokud jde o samotný rodinný dům, do kterého budou investovány peníze z úvěru, jeho převážná část by měla být určena k bydlení. Pokud žadatel o úvěr tímto rodinným domem neručí, není nutné jej pojišťovat a banka rovněž nezkoumá jeho technický stav.
Jak již bylo naznačeno výše, hypoteční banky vám půjčí nejen na samotnou koupi rodinného domu, ale i jeho případnou rekonstrukci, dostavbu apod. V závislosti na tom, co přesně je účelem hypotéky, hypoteční banky po žadatelích o úvěr vyžadují:
- návrh kupní smlouvy či smlouvy o smlouvě budoucí kupní,
- rozpočet stavebních prací (v případě výstavby či rekonstrukce),
- stavební povolení (v případě výstavby či rekonstrukce),
- projektová dokumentace (v případě výstavy či rekonstrukce)
Další nedílnou součástí žádosti o úvěr je odhad ceny nemovitosti zhotovený smluvním znalcem banky za cenu cca 4 500 Kč. Jak již bylo uvedeno výše, maximální výše úvěru činí 90 % hodnoty stanovené znalcem bez ohledu na skutečnou kupní cenu či cenu stavebních prací.
Zástavní hodnotu nemovitosti může negativně ovlivnit (tj. její výše je nižší než skutečné investice do nemovitosti):
- lokalita nemovitosti,
- atypické dispozice nemovitosti,
- omezený přístup k nemovitosti,
- omezení vlastnických práv (např. věcné břemeno, zástavní právo jiné finanční instituce apod.),
- technický stav nemovitosti (pokud součástí úvěru není i rekonstrukce).
Pozn. maximální výši úvěru ovlivňují i příjmy žadatelů o úvěr, kdy nízké příjmy mohou znamenat, že banka žadatelům nepůjčí až 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. Více o posuzování příjmů se dočtete zde: https://zpravy.kurzy.cz/585097-hypoteka-dle-prijmu--jak-banky-hodnoti-vydelky-zadatelu-o-uver/
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Fiala: Ještě před dvěma lety jsme neměli jinou možnost než odebírat plyn pouze z Ruska. A nechat se vydírat (video)
- Zelená energie - Nábytek pod střechami prodejen XXXLutz Česká republika a Möbelix Česká republika v Hradci Králové (video)
- Airbnb, Booking a dostupnost bydlení
- Nafta zdražuje, benzín stagnuje. Důvodem je růst cen zemního plynu a obava z jeho nedostatku v EU po Novém roce 2025
- Klientům Centropolu od ledna klesnou ceny až o 39 %. U hlavního produktu na elektřinu to bude o více než 13 %
- Energetický paradox během Trumpova a Bidenova prezidentství