Rozdíl mezi výnosy z kancelářských domů a průmyslových nemovitostí se srovnal
„Investice do industriálních nemovitostí byly dlouhá léta způsobem, jak investoři mohli relativně snadno přijít k budovám se zajímavým výnosem a zhodnotit své finanční prostředky s přiměřenou mírou rizika. V horizontu příštích tří let industriál v ČR atakuje hranici 10 milionů m2 plochy, a patříme tak mezi země s největším podílem industriálních nemovitostí na osobu. Nabídka ale nestíhá poptávku a v atraktivních lokalitách jako jsou Praha a Brno je nedostatek prostor,“ říká Radek Procházka, ze společnosti Prochazka & Partners.
Přestože za minulý rok byl z důvodu pandemie zaznamenán výrazný pokles objemu realitních obchodů, investorů z tuzemska i ze zahraničí, kteří jsou ochotni zde investovat větší finanční prostředky, je stále dost. Větší obtíží se tak spíše stává fakt, že na trhu chybí dostatečně zajímavé projekty k případné akvizici. Investoři se tím pádem na trhu snaží vyhledávat alternativní příležitosti a zaměřují se tak například na transakce formou prodeje a zpětného pronájmu výrobních a skladových prostor.
„V tuzemsku i v západní Evropě nyní v sektoru industriálu roste obliba tzv. sale & leaseback transakcí, kdy investor odkoupí od vlastníka jeho industriální nemovitost a nechá jej v budově v nájmu. Firmy chtějí více ekvity pro byznys z důvodu zpomalení trhu a některé nutně potřebují hotovost. Zároveň investoři mohou díky tomu najít nové zajímavé příležitosti. Je to dobré propojení zájmů obou stran a důvod, proč jsou dnes průmyslové nemovitosti atraktivní. Pro investora je navíc zajímavé podepsat s firmou, od které nemovitost koupil, dlouhodobější nájemní kontrakt (u industriálních nemovitostí obvykle desetiletý), který mu zajistí stabilní příjem v současné době nízkých úrokových sazeb a vyšší očekávané inflace,“ dodává Procházka.
Vyšší výnosnost u průmyslových nemovitostí byla vždy dána tím, že industriální trh byl více cyklický a více podléhal krizovým výkyvům, během kterých klesá produkce klíčových průmyslových odvětví a s tím související přeprava subdodávek a hotových výrobků. Aktuální krize způsobená pandemií však naopak určitým sektorům velmi pomohla, a znamenala tak například neuvěřitelný boom logistických a skladových služeb. Právě kvůli zavření retailu a přesunu obchodů na internet. Zboží tak dnes namísto obchodů leží ve skladech a tento trend jistě bude dále růst – lidé se během pandemie více naučili kupovat online a průmysl poroste.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Rezidenční nemovitosti: Poptávka v Praze láme rekordy
- Volby v USA, zasedání Fedu a důležitý týden pro trhy!
- Luxusní nemovitosti nejsou jen pro zahraniční investory – Češi tvoří většinu vlastníků
- PSN dokončila projekt Ahoj Vanguard v pražských Modřanech, který je téměř vyprodaný
- Nejistota kolem digitalizace stavebního řízení trvá. Projekty se prodlužují, prodražují a stavebníci i úřady tápou
- Co přinese nový obchodní týden? Americké volby se blíží…