Češi vedou v online nákupech doplňků stravy, sportovat se jim moc nechce

Přes 42 % Čechů si v minulém roce objednalo více doplňků stravy online. To je dvakrát víc než je evropský průměr. V počtu lidí, kteří začali více cvičit, je však ČR na chvostu. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu Health Report 2021, který ve spolupráci s agenturou Kantar každoročně zpracovává farmaceutická společnost STADA.

STADA připravuje společně s výzkumnou agenturou Kantar velký průzkum k otázkám zdraví v celé řadě evropských zemí. V letošním roce je poprvé součástí průzkumu také Česká republika. Zpráva zahrnuje data pokrývající 15 evropských zemí a více než 30 tisíc respondentů. Dosud nejobsáhlejší Health Report 2021 se zaměřuje na ústřední zdravotní témata naší doby, jako jsou dopady pandemie a lockdownů na psychické a fyzické zdraví, ale i důvěru v poučení zdravotnického systému nebo změny v nákupním chování v oblasti zdraví.

Češi jsou na čele ve využívání online nákupů

Prudký nárůst e-commerce je jasným trendem posledních let, který v době uzavření kamenných obchodů logicky dále dramaticky posílil. Že jsou Češi moderním řešením otevření dokládá i jejich nákupní chování v oblasti výrobků pro zdraví. Přes 42 % Čechů si v minulém roce objednalo více doplňků stravy online. To představuje téměř dvojnásobek průměru za všechny země v průzkumu. Nejblíže jsou nám v tomto chování Poláci s 32 %.

Pokud by nenastala komplikovaná epidemiologická situace, nadpoloviční většina Čechů by preferovala nákup volně prodejných léků v kamenných obchodech včetně své místní lékárny. Nicméně 22 % lidí by si tyto výrobky i tak objednalo v online lékárně, což je opět hodnota vysoko nad průměrem průzkumu (12 %).

Češi jsou online nákupům více otevření než jiné národy

Třetina Čechů by si za normálních okolností volně prodejné léky online neobjednala. I tak je jejich zdrženlivost k online nákupům výrobků pro zdraví mnohem nižší než evropský průměr, který je dle Health Report 2021 celých 43 %.

Spoléháme na lékaře a doplňky stravy. Ve vlastní aktivitě a zdravém životním stylu zaostáváme

Lidé v Česku jsou spíše obezřetní k trendům v oblasti výživy, pohybu a kondice. Že by se trendy v oblasti zdraví měly stát součástí životního stylu, si myslí pouze 17 % dotazovaných, což je pod evropským průměrem. Spravedlivě je třeba dodat, že reálně tyto trendy vítají pouze obyvatelé Nizozemska a Belgie. Nad průměrem si stojíme také v přesvědčení, že moderní trendy v oblasti zdraví jsou pouze nástrojem lákání peněz od lidí. Myslí si to čtvrtina Čechů. Češi zároveň nadprůměrně důvěřují lékařům (tři čtvrtiny dotázaných) a lékárníkům. K jejich doporučením ohledně zdravého životního stylu se však staví spíše vlažně. To s sebou nese neblahé trendy jako například nárůst obezity za dobu pandemie.

Své chování vůči vlastnímu zdraví změnilo v minulém období pouze 14 % Čechů, což je pod evropským průměrem. Naopak téměř polovina populace užívala častěji vitamíny a doplňky stravy – v tom jsou dále pouze Srbové. Za popularitou doplňků stravy může stát například původně česká značka Walmark, která je dnes součástí společnosti STADA, a která se zasloužila o rozvoj tohoto segmentu na domácím trhu.  Češi se také v minulém období více zaměřili na zdravé stravování, o to méně však na na vlastní aktivitu. Česká republika má spolu s Německem, Ruskem a Srbskem nejmenší podíl lidí, kteří začali více cvičit.

„Je skvělé, že Češi mají důvěru ke svým lékařům, důvěřují medicíně a snaží se podpořit své zdraví nákupem kvalitních doplňků stravy. Součástí zdravého životního stylu je ale také uvědomění si vlastní odpovědnosti za své zdraví a aktivní přístup k péči o tělo a duši. Lékařskou péči a vitamíny nebo probiotika je potřeba doplnit dostatkem pohybu a zdravým jídelníčkem,“ říká k výsledkům Health Report 2021 ředitel STADA v České republice Tomáš Mihál.

Mezi nejprogresivnější národy patříme i v dalších elektronických řešeních, lékaře ale potřebujeme vidět osobně

Online a digitální řešení pro zdraví se neomezuje zdaleka pouze na nakupování v e-shopech. Do online prostředí se přesouvá nejen obchodování, ale také zdroje informací. Lidé v Česku jsou otevření také dalším moderním řešením. Například 70 % z nich by bylo připraveno využívat elektronickou alternativu příbalových letáků. Více než třetina si myslí, že by to bylo praktičtější a toto řešení by vytvářelo méně zbytečného odpadu.

Zároveň patří Češi mezi nejvíce otevřené národy, co se týká používání zdravotních aplikací na mobilních telefonech. Naopak jen polovina Čechů si dovede představit, že by nahradila návštěvu svého lékaře setkáním po internetu. V tomto jsou lidé u nás konzervativnější než ostatní evropské národy.

Češi mají k online řešením pro zdraví blízko

Mobilní aplikace pro zdraví jsou Čechům vlastní. Například jedna z nejúspěšnějších zdravotních aplikací Fitify vznikla v České republice. Ve srovnání s evropským průměrem u nás věří nadprůměrný počet lidí, že mobilní aplikace jim mohou pomoci docílit lepší úrovně digitální komunikace s jejich lékařem.

Pandemie covid-19 změnila život, ale v ČR lidé věří, že příště bychom byli připraveni lépe

Otázka připravenosti zdravotnického systému na krizové situace, jako je pandemie nakažlivé nemoci, budí ve společnosti velké emoce. Podle průzkumu však 59 % lidí v Česku věří, že v případě podobné epidemiologické situace v budoucnu bychom byli připraveni lépe. Pouze malá část si myslí, že zdravotnický systém nebude schopen rychlé reakce v případě opakování podobné pandemie.

Pokožka Čechů pod rouškami trpí více než u ostatních zemí

Nosit celý den roušku nebo respirátor není komfortní. Mnozí znají ze svého okolí i z vlastní zkušenosti, jak může vlhké prostředí pod rouškou a vydechování bakterií způsobit kožní potíže. Zajímavé je, že Česko má v evropském průměru jak nejvyšší počet lidí, kteří těmito potížemi trpí, tak zároveň nejnižší počet lidí, kteří se s těmito problémy vůbec nesetkali.

Češi jsou také známí uvolněností svých názorů. Pod evropským průměrem si stojí například v pocitu, že v případě zakašlání nebo kýchnutí na veřejnosti by se na ně někdo díval skrz prsty.

S 18 % lidí, kteří mají v úmyslu udělat všechno, co je v jejich silách, aby podpořili svůj imunitní systém, jsme po Ukrajincích nejodhodlanějším národem v rámci výzkumu, do kterého byly kromě ČR zahrnuty Belgie, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Španělsko, Srbsko, Švýcarsko, Ukrajina a Velká Británie.

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy