Kreativní děti se proměnily v reklamní tvůrce a vymýšlely kampaně proti plýtvání vodou

Do soutěže se školy mohly zapojit od února do dubna V Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně byly vyhlášeny výsledky soutěže Vymyslete reklamní kampaň, která lidem napoví, jak snížit spotřebu vody. Do soutěže se zapojilo 148 škol z celé republiky. Žáci a studenti vytvářeli slogany, plakáty, letáčky, prezentace, články, videa anebo strategie pro sociální sítě. Cílem bylo upozornit na to, jak je voda důležitá a jak lze snižovat její spotřebu v domácnostech, ale také přímo ve školách. Organizátorem soutěže byl vzdělávací program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět ve spolupráci se společností Veolia.

Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích: mateřské školy, 1. stupeň základní školy, 2. stupeň základní školy a střední školy. Do soutěže se školy mohly zapojit od února do dubna. Odborná porota pak z došlých prací vybrala 5 nejzdařilejších v každé kategorii. „Velkou radost nám udělalo, že ačkoliv v době, kdy soutěž probíhala, se na většině škol vyučovalo pouze distančně, školáci a studenti si i s tímto omezením poradili a dokázali ve svých kreativních týmech spolupracovat online,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní a zároveň i jedna z porotců soutěže.

Nejlepší autorské týmy z řad školáků základních škol a studentů středních škol, pak Recyklohraní pozvalo na slavnostní vyhlášení do pražské Podolské vodárny. Akci moderoval herec a zároveň nadšený ekolog Petr Vacek. Děti se také mohly zúčastnit komentované prohlídky v Muzeu pražského vodárenství.

Žáci a studenti si postupně převzali diplomy v jednotlivých kategoriích za umístění na 2.-5. místě a samostatně pak za první pořadí. V kategorii 1. stupeň ZŠ zvítězila Základní škola a Mateřská škola Slaná z Libereckého kraje, v kategorii 2. stupeň ZŠ patří první místo Základní a mateřské škole Jana Václava Sticha - Punta ze Žehušic ve Středočeském kraji a mezi středoškoláky vyhrálo Gymnázium J. A. Komenského Nové Strašecí. Mezi mateřskými školami, které se však slavnostního vyhlášení vzhledem k omezené kapacitě i charakteru akce neúčastnily, zvítězila pražská Mateřská škola Nad Parkem. O diplomy a drobné odměny však nepřijdou, budou jim zaslány poštou. Celkové výsledky jsou zde .

„Nebylo vůbec snadné, mezi přihlášenými pracemi vybrat ty nejzdařilejší. Hezké byly všechny. Hodnotili jsme nápad, informační hodnotu i formu zpracování. Uznání zaslouží také to, že některé týmy kampaně dotáhly do samotné realizace. Například vytvořené letáky propagující, jak zbytečně neplýtvat vodou, roznesly v obcích lidem do schránek, nebo své posty sdílely na sociálních sítích,“ dodává Marcela Dvořáková, ředitelka komunikace Veolia ČR, která se také zapojila do práce poroty.

Téma šetrná spotřeba vody v Recyklohraní

Šetrná spotřeba vody je od aktuálního školního roku jedním z klíčových témat vzdělávacího programu Recyklohraní. Prostřednictvím osvětových úkolů si žáci a studenti rozšiřují své znalosti například o tom čím to, že nám pitné vody ubývá, zda je opravdu tak těžké vodou šetřit a chránit vodní zdroje, anebo co vše se musí stát, než si z kohoutku natočíme vodu do sklenice. Pedagogům v této oblasti Recyklohraní poskytuje metodickou podporu. K dispozici jim je nová příručka EKOABECEDA aneb Buďme k vodě šetrní. Učitelé v mateřských školách již také mohou využívat navazující výukové scénáře s řadou praktických příloh. Začátkem příštího školního roku budou tyto scénáře k dispozici rovněž pedagogům vyučujícím na ZŠ a SŠ. Pro školy zapojené do programu Recyklohraní je či bude vše k dispozici zcela zdarma na webu www.recyklohrani.cz.

•••

Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tématikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál tzv. Ekoabecedy. Zájemci o praktickou výuku recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do března 2021 se do programu zdarma registrovalo 3 750 škol.




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy