Květen – úvěrový trh v rozkvětu
Redakce, 30.6.2021
Celková suma aktiv bankovního sektoru v průběhu května mírně poklesla o 0,1 % (-11,2 mld. Kč) a k poslednímu dni měsíce dosahovala hodnoty 9 017,4 mld. Kč. Za prvním poklesem od počátku roku stojí snížení objemu poskytnutých úvěrů jak na mezibankovním trhu (-0,5 % meziměsíčně), tak klientům bank (-1,3 % meziměsíčně). Také položka dluhových cenných papírů v držení bank zpomalila své tempo růstu na 0,6 % meziměsíčně. V porovnání s koncem května 2020 je bilanční suma vyšší o 3,4 %.
Objem vkladů poklesl v květnu o 1,4 % (-84,9 mld. Kč) na konečnou hodnotu 6 093,6 mld. Kč, což je o 7,2 % více než v květnu 2020. Jako již tradičně největší zásah do celkového objemu zajistil segment vládních institucí (-126,2 mld. Kč). Pokud bychom jej vyloučili, vzrostl objem vkladů meziměsíčně o 0,8 % (+41,3 mld. Kč) a v meziročním srovnání pak o 9,4 %. Oproti minulému měsíci objem vkladů nefinančních podniků vzrostl o 1,7 % meziměsíčně, zatímco vklady obyvatelstva zpomalily na 0,2 % meziměsíčně. V meziročním srovnání pak v obou segmentech tempo růstu vkladů mírně zpomalilo. Přesto však, jak jsme již opakovaně komentovali, zůstává v bankovním sektoru značná suma nad-úspor, která by mohla podpořit domácí spotřebu.
Z celkového objemu úvěrů v průběhu května ubylo 1,3 % (-48,0 mld. Kč) a v meziročním srovnání je konečná hodnota 3 783,5 mld. Kč vyšší o 5,6 %. Podobně jako u vkladů byl nejvýznamnějším hybatelem segment vládních institucí (-31,8 mld. Kč). Bez jeho vlivu v květnu pokračoval růst úvěrů o 0,8 % meziměsíčně. Objem úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům vzrostl jen velmi mírně o 0,1 % meziměsíčně, avšak nově poskytnuté úvěry dosáhly v květnu mimořádně vysoké hodnoty 71,5 mld. Kč. Podobnou hodnotu jsme naposled zaznamenali v závěru roku 2014. V posledních měsících pozorujeme zajímavou situaci, kdy nové úvěry jsou čerpány velmi aktivně a zároveň se celkový objem úvěrů mění jen velmi nepatrně. Je to zřejmě dáno disproporcí v oživení jednotlivých odvětví ekonomiky, kdy část podniků již prosperuje a aktivně investuje, část stále čelí existenčním potížím a čerpá úvěr na přechodný nedostatek zdrojů a část sice funguje, avšak prozatím „pouze“ umořuje stávající dluhové zatížení. Naproti tomu úvěry obyvatelstvu nadále udržují velmi živé tempo růstu. V květnu jejich celkový objem vzrostl o 0,9 % meziměsíčně (+16,8 mld. Kč) a v meziročním srovnání je vyšší již o 8,2 %. Hlavní roli hrají úvěry hypoteční, jejichž celkový objem vzrostl za poslední rok o 10,2 %, ale i spotřebitelské úvěry vykazují příjemné oživení s meziročním tempem růstu 3,4 %. V nově čerpaných úvěrech pokračuje velmi čilý růst. V květnu bylo poskytnuto 37,5 mld. Kč nových hypoték (bez refinancovaných úvěrů), což je opět více než v předchozím měsíci. Od počátku roku tak bylo načerpáno již 157,8 mld. Kč nových hypoték, což je hodnota doposud nevídaná. Aktuální vývoj úrokových sazeb a jejich očekávané další navýšení v průběhu letošního roku sice může zpomalit tempo růstu hypotečních úvěrů, přesto můžeme počítat s přepsáním dosavadních celoročních rekordů.
Autor: Lenka Kalivodová, analytička
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Hodnocení článku
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat
- Vlastní bydlení? Pro většinu Pražanů nedostupné, nájmy nabízejí cenově výhodnější alternativu
- Radioporadna: Čtyři základní opatření, která povedou k nižším nákladům na provoz domácnosti nebo rodinného (audio)
- US - průměrné úročení hypoték v minulém týdnu nejvýše od loňského července a bylo těsně pod 7 %