Soud rozhodl: Krátkodobý pronájem přes platformy spadá pod ubytovací služby a měl by se danit jako podnikatelská činnost.
Vladimír Urbánek, 29.8.2021
Podle domácího tisku Městský soud v Praze minulý týden rozhodl, že krátkodobý pronájem bytu či nemovitosti organizovaný přes platformy typu Airbnb či Booking.com je ubytovací službou a měl by se proto danit jako podnikatelská činnost.
Soud rozhodl, že takové pronájmy nejsou "nesouvislou podnikatelskou činností", jak se domnívala účastnice posuzovaného sporu, ale že se jedná o "podnikatelskou činnost v ubytovacích službách". Podle soudu, který své rozhodnutí vydal i na základě dřívějšího rozhodnutí ÚS, jsou krátkodobé pronájmy spojeny s určitými službami a proto se od klasického pronájmu liší.
Zmíněná kvalifikace činnosti je důležitá v tom, že u služby je nutno platit sociální a zdravotní pojistné a při výdělku přes 1 milion za posledních 12 měsíců také DPH. Finanční zpráva může vymáhat nedoplatky těchto položek až tři roky dozadu.
Změna kvalifikace činnosti by měla být důležitá především pro pronajímatele vícero jednotek. Těch, kteří přes platformy pronajímají pouze jednu nemovitost, by se změna kvalifikace až tak dotknout neměla.
Podle některých komentářů by rozhodnutí soudu mohlo mít na celý sektor vážné dopady a především pro větší pronajímatele by to mohlo znamenat velké problémy a ohrožení celého modelu.
Verdikt soudu uvítala Finanční správa ČR, podle které je rozhodnutí soudu v souladu s jejím vlastním stanoviskem a příjmy plynoucí z činnosti ubytování je nutné klasifikovat jako ubytovací službu, jelikož dochází k uspokojování potřeby na ubytování, nikoliv potřeby bydlení, jak je tomu v případě nájmu.
Podle ČSÚ se v roce 2018 ubytovalo v ČR přes platformu Airbnb ubytovalo cca 1,6 miliónu zahraničních a 115 000 tuzemských turistů.
Jen v Praze se pro krátkodobé pronájmy využívalo v uvedeném roce odhadem 11 500 bytů. Jejich počet se kvůli koronavirové krizi s největší pravděpodobností snížil.
Podle statistik společnosti AirDNA počet bytů ke krátkodobému nájmu, zejména typu Airbnb, na pražském trhu od března do konce loňského roku klesl o 45 % na 6 216. Vyplývá to z údajů společnosti AirDNA. Počet byl nejnižší od začátku sledování dat před 3 roky.
Podle zástupců realitních firem, které ČTK oslovila v anketě, kleslo nájemné v centru Prahy o 20 až 40 %. „Prázdné byty Airbnb zahýbaly s cenami pronájmů v celé Praze. V centru města klesly o 25 až 30 %, v celém městě v průměru o 10 – 15 %.
Podle takzvaného Indikátoru napětí na trhu nemovitostí, který zpracovává pravidelně UniCredit Bank se výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí v srpnu opět výrazně snížila. Hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni ČR mírně klesla meziměsíčně o čtyři body na 3,76 %. Po zohlednění předpokládané fixní míry opotřebení (2 %) tak odhadovaná čistá roční výnosnost činila 1,76 %.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Hodnocení článku
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Luxusní nemovitosti nejsou jen pro zahraniční investory – Češi tvoří většinu vlastníků
- PSN dokončila projekt Ahoj Vanguard v pražských Modřanech, který je téměř vyprodaný
- Nejistota kolem digitalizace stavebního řízení trvá. Projekty se prodlužují, prodražují a stavebníci i úřady tápou
- Co přinese nový obchodní týden? Americké volby se blíží…
- Lokalita a infrastruktura: Jaké jsou významné faktory při výběru bydlení
- Nemovitost jako jistá investice. Češi své peníze ukládají do bytů, sázejí na novostavby a zahraniční destinace