Konec léta je ten správný čas pro stavbu nového zahradního skleníku
Skleník nebo fóliovník?
Možná si říkáte, proč pořizovat skleník, když podobnou funkci splní i fóliovník, který si postavíte svépomocí levněji a rychleji. Není to ale docela pravda. Levná fólie vydrží často jednu sezónu. Dražší a kvalitnější pak vydrží maximálně 5 let. Konstrukci fóliovníku zpravidla vyrobíte ze dřeva, kterému vysoká vlhkost ve fóliovníku na životnosti také nepřidá. Jedinou výhodou fóliovníku pak je to, že se dá snadno přemístit.
„Na rozdíl od fóliovníku může kvalitní zahradní skleník dobře sloužit i desítky let. Pro dlouhou životnost je ale nutné postavit skleník na kvalitním základu z betonu nebo cihel. U moderních skleníků jsou skla v oknech dnes často nahrazena polykarbonátovými deskami. Výhodou je, že jsou lehké, dostatečně pevné a na rozdíl od skla i lépe tepelně izolují. Kvalitní polykarbonátové desky jsou navíc potažené UV fólií. Ta chrání polykarbonát před účinky UV záření, čímž zabraňuje degradaci materiálu. Polykarbonát vystavený dlouhodobě UV záření může ztrácet průhlednost a postupně zbělá. UV záření nemusí prospívat ani některým rostlinám, takže ochranná vrstva na deskách přináší jen výhody,“ říká Petr Tichý.
Jakou konstrukci skleníku vybrat a kam jej umístit?
Dnes se asi nevyplatí složitě vymýšlet vlastní konstrukci zahradního skleníku, lepší je pořídit hotovou stavebnici. Například skleníky HECHT jsou vybavené polykarbonátovou výplní o síle 4 mm s UV vrstvou a jejich pevná a lehká konstrukce je vyrobena z lehkých hliníkových profilů s dlouhou životností bez údržby. Tyto hliníkové profily navíc nekorodují. Dva lidé takový skleník smontují s pomocí akumulátorového šroubováku či accu programu za jedno odpoledne.
Pro skleník je rovněž důležité vybrat vhodné místo. Ideálně by na skleník mělo celý den svítit slunce, zároveň by měl být dobře chráněn před silným nebo nárazovým větrem. Určitě není dobré postavit jej někde pod strom, mohly by jej poškodit padající plody nebo větve.
V zimě je důležité nenechávat na skleníku ležet silnou vrstvu sněhu. Těžký mokrý sníh by mohl zohýbat hliníkové profily a vylámat polykarbonátové desky.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie
Články Zahrada
- Sklízíte poškozené brambory, mrkev nebo řepu? Povíme, se kterými škůdci se dělíte o úrodu (Zahrádkářské tipy) (audio)
- Z řepkového pole vytvořili udržitelnou zahradu: Inspirujte se příběhem Zahrady Panorama
- Mají papriky ještě šanci dozrát? Mají, musíte jim ale trochu pomoci (Radioporadna) (audio)
- Špenát a polníček v zimě pomohou záhonům a zjara zpestří náš jídelníček (audio)
- Bezpečnost dětí a domácích mazlíčků: Jak se vyhnout nástrahám na zahradě
- Vysoká tráva snižuje teplotu povrchu až o 12 stupňů