Experimentující festival představí i virtuální instalace v rozšířené realitě
Devátý ročník Signal Festivalu je po dvou letech zpět. Nabídne 4 festivalové trasy, 15 instalací ve veřejném prostoru, 6 instalací v rozšířené realitě a bohatý doprovodný program. Naprostou novinkou je mobilní aplikace pracující s rozšířenou neboli augmentovanou realitou. Prostřednictvím svých chytrých telefonů si tak diváci mohou v ulicích Karlína zobrazit digitální umělecké objekty a interaktivní instalace. Určena je tomu celá jedna trasa nazvaná Signal AR. Ta doplní oblíbený Karlín, Staré Město a novou trasu Holešovice. Jednu z instalací v rozšířené realitě zpracoval výtvarník Jan Kaláb.
Mezi další nejvýraznější česká jména letošního ročníku patří umělkyně Milena Dopitová, Jiří Černický nebo designérské duo Vrtiška & Žák. Chybět nebudou ani slavná zahraniční studia. Hlavní festivalové téma letos zní Plan C. Ten je ekologický, udržitelný a hlavně schopný se přizpůsobit za každých okolností. Organizátoři se společně s umělci zamýšlí nad tím, co může člověk udělat pro planetu Zemi. Mnohá díla však reagují také na pandemickou zkušenost. Nedílnou součástí festivalu jsou zvýšená bezpečnostní a hygienická opatření. Festival digitální a kreativní kultury se uskuteční od čtvrtka 14. října do neděle 17. října 2021.
Rok 2020 změnil všechno. Organizátoři jsou letos odhodlaní uspořádat Signal Festival za jakýchkoliv okolností. Přichází proto s novým projektem Signal AR, který zkoumá možnosti využívání současných technologií jako je augmentovaná neboli rozšířená realita pro prezentaci umění ve veřejném prostoru. Vyvíjeli jej celý rok společně s kreativním studiem BRAINZ IMMERSIVE, bicepsdigital a čtyřmi českými umělci – malířem, sochařem a writerem Janem Kalábem, autorem futuristických vizuálních konceptů AOKU, vizuálním umělcem Janem Hladilem a vizuálním designérem Longiym.
„Signal AR je naprosto nový a inovativní projekt. Je to takový Signal do pandemie. Tentokrát ale chceme být připraveni. Zároveň nás baví neustále posouvat naše hranice a zkoušet nové věci a nové přístupy. Umění patří do ulic v každé době. Navíc, je to také vůbec poprvé, co můžou návštěvníci vyrazit na festival za denního světla a užít si ho bez davů, komorně, třeba jen sami během klidné odpolední procházky. Signal AR je proto absolutně bezpečný v podstatě za jakékoliv situace. Nikdo v České republice zatím nic podobného nedělal. Sami jsme zvědaví na zpětnou vazbu od návštěvníků. Signal AR tu s námi bude měsíce, takže si ho mohou vyzkoušet kdykoliv chtějí, třeba v listopadu, o Vánocích, v lednu. Celý projekt teď budeme nějakou dobu testovat a na jaře vyhodnotíme, jak dále pokračovat,“ popisuje ředitel festivalu Martin Pošta.
Návštěvníci najdou první AR trasu na pražském Karlíně. Stačí si stáhnout novou festivalovou aplikaci, vyrazit do ulic a pouze skrze vlastní chytrý telefon objevovat díla v rozšířené realitě. Nic jiného není potřeba. Žádné vstupné, žádná otevírací doba, žádné překážky. Virtuální sbírka uměleckých děl ve veřejném prostoru je takovým Signal Festivalem za denního světla. Fungovat bude od 8.00 do 19.00 hodin. V provozu bude od konce září a poběží minimálně rok.
„Pilotní ročník Signal AR spojuje umění, experiment a inovativní technologie, tedy elementy, k nimž měl Signal festival vždycky blízko. Proto jsme v minulosti už spolupracovali na řadě projektů. Rozšířená realita je hravé, interaktivní médium, jehož možnosti jsme nyní vytěžili a připravili uměleckou invazi digitálních hologramů do městského prostoru,“ dodává zakladatel BRAINZ IMMERSIVE Robin Pultera.
Poprvé se návštěvníci podívají také do Holešovic. Mezi nejočekávanější umělecká díla patří monumentální 3D projekce od španělského studia Onionlab, která promění známé prostředí Průmyslového paláce na Výstavišti Praha v jedinečný zážitek. Chybět nebude ani oblíbený videomapping na kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. Německé studio Weltraumgrafik zajímavě interpretuje letošní festivalové téma. Jeho projekce je abstraktní a hypnotická. Reaguje na světovou pandemii, katastrofu však tvůrci vnímají jako výzvu a nový začátek.
Mezi nejvýraznější české umělce patří konceptuální umělkyně sociálního zaměření Milena Dopitová, která na festivalu představí kinetický objekt Jeff u vodní elektrárny na Štvanici a upozorní tak na dopady nezdravé existence moderní společnosti na přírodu kolem nás. Vizuální umělec, tvůrce experimentálních a intermediálních projektů a vedoucí Ateliéru malby na pražské UMPRUM Jiří Černický připraví tajemnou a působivou projekci vodních živočichů skrytých v hlubinách oceánu, kteří se překvapivě dokáží proměnit v nositele jasného ekologického poselství. Jeho instalaci Archaické aktuality najdou návštěvníci v Kasárnách Karlín. Interaktivní, hravou a energeticky zcela nezávislou kinetickou instalaci Rozkvétání světla vytvořili pro festival designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Rozhýbat techno-luční květy mohou diváci sami na prostranství před budovo u Main Point Karlín.
Signal Festival vytrvale podporuje nejmladší tvůrce a autorské kolektivy. Stál u vzniku více než sedmdesáti originálních instalací, které vznikly speciálně pro festival. Letos ve spolupráci se společností Pražská plynárenská vyhlásil první ročník Ceny Neon pro studenty a studentky vysokých uměleckých škol. Její vítěz se představí v rámci hlavního programu. Návštěvníci uvidí také umělecké dílo Kateřiny Blahutové, vítězky otevřené výzvy Signal Calling, kterou organizuje festival společně se společností PrusaLab. Interaktivní instalace Živý les reaguje na téma odlesňování přírodní krajiny. Festival navázal partnerství také s ateliérem Time-Based Media na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jeho studenti představí své instalace na nádvoří Klementina.
Doprovodný program nabídne sympozium věnující se udržitelnosti kulturního a uměleckého prostředí, výstavu umělce Michala Škapy či audiovizuální performance Vektroskop v Divadle Archa. Během čtyřdenního programu sestavené Davidem Vrbíkem zde vystoupí Soňa Koutová, Tomáš Krivošík, Beata Hlavenková, Ondřej Skala (JTNB), Stanislav Abrahám, Leoš Hort (HRTL) a další.
Organizátoři připravují také přísná bezpečnostní opatření ve spolupráci s odborníky z firmy Crowd Safety, která se starala mimo jiné o přípravu opatření v rámci první vlny epidemie pro pražský magistrát. Povinné bude nošení respirátorů na vnitřních i venkovních instalacích, kapacity vnitřních prostor jsou omezeny z důvodů možnosti většího rozestupu mezi návštěvníky. Program na každé lokaci je navíc dimenzován tak, aby se zde nikdo nemusel zdržet déle než 15 minut.
Festivalov ou mapu letos najdou návštěvníci v aplikaci, která bude ke stažení těsně před začátkem festivalu. Kromě kompletního programu a veškerých potřebných informací nabídne také celou jednu trasu navíc – virtuální Signal AR. Většina instalací bude zdarma, vstupenky je nutné si zakoupit pouze na 3 placené instalace v rámci hlavního programu, které se nacházejí v Průmyslovém paláci (3D projekce), Planetáriu Praha a Hauch Gallery.
•••
Signal je festival digitální a kreativní kultury. Spojuje současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie. Stal se nejnavštěvovanější kulturní událostí v České republice. Program je tvořen renomovanými zahraničními i českými umělci z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence a konceptuálního umění. Festival rád vzdělává sebe i návštěvníky. Spojuje historické kulisy milované Prahy s nejnovějšími technologiemi a současnými společenskými tématy. Signal Festival je jedním z největších producentů současného umění u nás. Podporuje nejmladší české tvůrce, stál u vzniku více než osmdesáti originálních instalací, které byly vytvořeny speciálně pro festival. Pořádá doprovodné programy pro děti, odbornou veřejnost i studenty. Spolupracuje s celou řadou zahraničních festivalů a kulturních institucí.
9 . ročník Signal Festivalu proběhne od 14 . do 17 . října 2021
Každý den od 19:00 do 24:00 hodin
Více informací na www.signalfestival.com
Facebook: www.facebook.com/SignalFestival
Instagram: www.instagram.com/signalfestival/
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- YIT ještě letos spustí v Kladně jeden ze svých prvních mimopražských projektů
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- KRIZE BYDLENÍ: České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova, nejvíce v Královéhradeckém a Plzeňském kraji
- V první polovině roku 2024 se v práci zranilo 22 741 osob, mají nárok na odškodnění
- Black Friday vs. Giving Tuesday: Chystají se Češi utrácet, nebo darovat?
- Bytové domy dobývají regiony, byty v nich vyjdou výrazně levněji než v rodinných domech