Vlastní, nebo nájemní bydlení. Preference klientů se mění
„Z našich dat je patrné, že lidé sice stále vyhledávají domy, či byty ke koupi, ale nakonec se rozhodnou pro nájemní bydlení. Důvodem jsou hlavně nižší pořizovací náklady u nájmů. Ani byt si nemůžete pronajmout úplně bez peněz, ale je rozdíl zaplatit kauci a počáteční poplatky kolem 50 tisíc korun, než muset mít našetřen třeba milion ke koupi menšího bytu v Praze,“ vysvětluje Jakub Veverka z realitního portálu Videobydleni.cz.
Ani investovat do pražských bytů se již nevyplatí
„V pražském regionu se již dnes nevyplatí kupovat byt na investici s vidinou pronájmu. Tento výnos může klesat až k 2 % ročně, a to bez ohledu na nárůstu ceny podkladového aktiva. Češi musí přehodnotit svou prioritu „bydlet ve svém“ na „bydlím v pronájmu“ a vnímat to naprosto normálně,“ dodává Veverka.
Češi berou bydlení v pronájmu téměř jako cizí slovo a z historických důvodů bydlet ve svém je mantra. Doba však ukazuje, že je třeba tuto mantru prolomit a že není ostuda bydlet v hezkém pronájmu.
Například ve Švýcarsku vlastní bydlení skoro nepřipadá v úvahu. Tamní obyvatelé se hodně stěhují kvůli práci a ceny nemovitostí jsou tak vysoké, že málo koho napadne pořídit si svůj byt či dům.
„Ve velkých městech jako je Praha nebo Brno se koupě nemovitost k vlastnímu užívání takřka nevyplatí. V regionech je situace trochu jiná. Třeba v Mostě, v Chomutově nebo Plzni se dají stále ještě sehnat byty, či domy za příznivé ceny. Na druhou stranu se drahé nemovitosti rozšiřují i na předměstí. Lidé kvůli vlastnímu bydlení budou dojíždět i přes hodinu do zaměstnání, než aby šli do nájmu v blízkosti své práce,“ podotýká Jakub Veverka.
Lockdowny a celková situace kolem onemocnění Covid-19 také ovlivnila rozhodování lidí, zda mít byt svůj nebo nájemní. „U nájemního bytu sice nedáváte peníze do svého, na druhou stranu u hypotéky je nad vámi banka, která očekává bezproblémové splácení. Problém pořídit si vlastní bydlení pociťují hlavně samoživitelky, mladé rodiny, senioři, či studenti. Proto je v kurzu i společné mezigenerační bydlení ve větším bytě. Na poplatky a nájem se všichni složí a částka není tak vysoká, jako kdyby každý měl svůj vlastní nebo pronajatý byt,“ dodává Jakub Veverka.
Vliv má i prudký nárůst cen stavebního materiálu, který působí na poptávku v nájemním bydlení stejný tlak. „Kdo staví, bude to mít dražší. Kdo by chtěl stavět, tak tuto činnost odkládá na neurčito. Platit za stavební materiál o 100 % více se chce opravdu jen malé hrstce lidí. Pokles výstavby „svépomocí“ tedy způsobuje též změnu v motivaci bydlet ve svém,“ uzavírá Veverka.
B3 Technology
Společnost B3 Technology, s. r. o. vznikla jako mateřská společnost skupiny firem cílící převážně na realitní trh. Core byznysem je on-line marketing v realitním sektoru. Ve struktuře firem vznikají nové start-upy zaměřené na e-commerce a PR.
Společnost se též profiluje jako venture kapitálová, investující do dalších startupových společností. Pro své klienty zajišťuje i odborné poradenství a mentoring.
Více informaci na: www.b3technology.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Zbavit se problémového nájemníka je snazší. Soud vrátil do hry doložky umožňující rychlejší vystěhování
- YIT ještě letos spustí v Kladně jeden ze svých prvních mimopražských projektů
- Růst trhu průmyslových nemovitostí zpomalil, levnější zahraniční konkurence tlačí české ceny dolů
- Je možné získat pojištění v záplavové oblasti a za jakých podmínek?
- Českomoravská Nemovitostní se stala 100% vlastníkem kancelářského komplexu Churchill Square
- Začátek sváteční sezóny a očekávané výsledky maloobchodních prodejců