Rada schválila pilotní projekt instalace fotovoltaiky na městské bytové domy

Praha, 20.9.2021

Rada hlavního města Prahy dnes schválila záměr veřejné zakázky s názvem „Instalace fotovoltaických systémů na bytové domy hl. m. Prahy“. Předmětem veřejné zakázky je provedení pilotního projektu instalace fotovoltaických systémů na bytové domy hl. m. Prahy metodou Design & Build s cílem otestovat koncept společných výroben elektřiny tzv. komunitní energetiky.

Místem plnění jsou dva bytové domy nacházející se v Praze 14 – Černém Mostě a předpokládaná celková hodnota veřejné zakázky činí zhruba 8 000 000 včetně DPH. Doba realizace se odhaduje na rok od uzavření smlouvy s vybraným dodavatelem.

V rámci aktivit pro naplňování klimatického závazku hl. m. Prahy a Klimatického plánu HMP do roku 2030 byla identifikována různá opatření, která mají potenciál významně přispět ke snižování uhlíkové stopy města. Patří k nim i zřizování fotovoltaických zdrojů elektřiny na střechách budov. 

„Jde o pilotní projekt naší pražské sluneční elektrárny. Elektřina takto vyrobená bude rovnou poskytnuta obyvatelům těchto domů, to znamená, že koncoví spotřebitelé ušetří na distribučních poplatcích, které se normálně platí energetickým společnostem,“ uvedl náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Významnou roli v tomto pilotním projektu bude hrát nově vznikající příspěvková organizace Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE), která kromě odborného dozoru při návrhu uchazečů na design řešení celého projektu bude zodpovědná za provoz fotovoltaických systémů po realizaci. PSOE bude disponovat licencí na výrobu a prodej elektrické energie a stane se tak pro dané bytové domy dodavatelem. Tento model bude v daném projektu testován a výsledky využity pro další instalace a rozvoj komunitních fotovoltaických elektráren na majetku města i v soukromě vlastněných objektech.

"Projekt na Černém mostě je jednou z prvních vlaštovek, které realizujeme v rámci přeměny energetiky na městských objektech. V tom případě jde o specifikum, že se nejedná o samostatnou budovu s jedním provozovatelem, který využívá zde vyrobený proud, jako jsou například škol. V tomto případě jde o bytový dům, kde budoucími odběrateli budou přímo jednotliví nájemci. Tím, že zde vyrobená energie bude mít přímo lokálního odběratele, dojde k úspoře v rámci nutnosti dostat vyrobenou elektřinu do centrální soustavy. Tímto směrem bychom chtěli jít i na velké části dalších městských objektů. Dostáváme Pražanům cenou konkurenceschopný a ekologicky čistý proud elektrické energie s velmi zajímavou provozní cenou," upřesnil radní hl. m. Prahy pro oblast nakládání s majetkem Jan Chabr.


 

Praha 20. 9. 2021


Vít Hofman

Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality